Dny evropského filmu

Je tady 27. ročník Dnů evropského filmu! Těšit se můžete například na příběh o křehkém letním přátelství, konfrontaci s vlastními kořeny a sny, řeckou mytologii propletenou s lidovým folklorem i ironickou komedii. Tento ročník také přináší filmy ve VR, a to ve třech blocích.

neděle

21. června

neděle 21. června 20:30

20:30

Ivana Hrozná

Ivana se vrací z Bukurešti do rodného městečka na srbském břehu Dunaje. V rodinném kruhu je konfrontována s vlastními kořeny, sny a realitou. V energickém balkánském rytmu se ovšem z dramatu stává absurdní komedie, do níž režisérka Ivana Mladenović obsadila sebe samu i svou rodinu. (Dny evropského filmu)
rumunsky a srbsky · české titulky

Ivana the Terrible

·

2019

·

86 min

neděle 21. června 19:30

19:30

Filmy ve virtuální realitě - Strach a sny

Tři krátké filmy ve virtuální realitě (VR 360 Cinema), které spojuje téma strachu a snů. Co by se stalo, kdyby se síly představivosti odpoutaly od filmového plátna a vstoupily by do skutečného světa? Režisér Martin Reinhart v devadesátých letech vyvinul technologii zvanou „transformace TX“, jež ve filmu zamění časovou osu T za prostorovou osu X. Jde o to, že každé filmové políčko zabírá celý prostor – ale jenom 1/24 vteřiny. Ve TX transformovaném filmu naopak jedno políčko... více...
anglicky · české titulky

Tx-reverse

·

2019

·

5 min

neděle 21. června 18:30

18:30

Filmy ve virtuální realitě - Film a hudba

Tři krátké filmy ve virtuální realitě (VR 360 Cinema), které spojuje téma hudby. Tata Bojs, Kafka Band, I Love You Honey Bunny. Tři jedinečné kapely vás pozvou do svých studií. Tata Bojs, Kafka Band, I Love You Honey Bunny. Tři jedinečné kapely vás pozvou do svých studií. Tata Bojs, Kafka Band, I Love You Honey Bunny. Tři jedinečné kapely vás pozvou do svých studií.
česky · české titulky

Tata Bojs VR

·

2019

·

15 min

neděle 21. června 18:00

18:00

Země nezaslíbená

Sourozenci z Rumunska se přistěhovali na švédský venkov. Starší bráchové si otevřeli autoservis, ale menší Sabina zůstává bez práce, usedlíci se na ni jako na cizačku dívají skrz prsty. Sabina si ale v začínajícím létě najde aspoň kamarádku – vrstevnici Elin, která se doma trápí se smutným tátou. Křehký příběh o přátelství, strachu a předsudcích je debutem talentovaného švédského režiséra Victora Lindgrena.
rumunsky a švédsky · české titulky

Till drömmarnas land

·

2019

·

88 min

neděle 21. června 17:30

17:30

Filmy ve virtuální realitě - Do divočiny

Tři krátké filmy ve virtuální realitě (VR 360 Cinema), které spojuje téma přírody. Emotivní průlet vesmírem. Výprava mezi vzdálené světy, kde se člověk ještě necítí jako doma. Od Měsíce na Mars a do hlubokého vesmíru. Snímek vznikl ve spolupráci s experty z Evropské vesmírné agentury, není ale typickým dokumentem, spíš klade důraz na pocitový zážitek. Fukušima, deset let po nukleární katastrofě. Dokumentárně laděná mozaika zavádí diváka do uzavřené oblasti poblíž fukušimské elektrárny, kde se před téměř... více...
anglicky · české titulky

2nd Step VR 3D 360°

·

2018

·

11 min

sobota

20. června

sobota 20. června 20:30

20:30

Bůh existuje a její jméno je Petrunie

Ironická komedie ze Štip v Severní Makedonii. Na svátek Zjevení Páně tu místní kněz hází do řeky dřevěný kříž. Ten, který z místních mužů jej vyloví jako první, bude mít dle tradice celý rok štěstí. K pozdvižení všech zúčastněných ale kříž vyloví třicátnice Petrunie. Štěstí je to, co jí v životě chybí, ale svým činem teď v konzervativní společnosti způsobila skandál. Petrunie má diplom a třicítku za sebou, přesto nemůže sehnat práci a žije stále s rodiči. Štěstí se na ni usměje alespoň při tradičním rituálu – ten je ale naneštěstí určen pro místní muže.

sobota 20. června 18:00

18:00

Propletení

Doktor Panos utíká z města na venkov. Tady se poprvé setkává s lesní dívkou Danae a zahoří touhou vysvobodit ji z její izolace. Netuší ale, že zatím sám kráčí do pasti, jejíž obrysy objevuje až postupně. Hororová fantasy, v níž debutující Minos Nikolakakis umně proplétá řeckou mytologii s lidovým folklorem i nejnovější modernou. (Dny evropského filmu)