Créme de la créme

Zbylo vám ještě od Bonjour Brno trochu pastisu v kredenci? Je tady další přehlídka francouzských filmů! Tentokrát se můžete těšit na oblíbené francouzské filmy, které brázdily česká kina v posledních třech letech. Takže uteklo vám něco? Máte skvělou příležitost to dohnat! Co doporučit, kde jen začít? Artovou perlou jsou Lurdy o jednom neoprávněném či nežádoucím zázraku. Svým způsobem stále zázrakem (neoprávněném či nežádoucím?) zůstávají artové filmy ve 3D. Tentokrát dostanete Godardovo Sbohem jazyku i s obsáhlým úvodem, proč je tento rozporuplný film prý super.

A samozřejmě bude hodně lásky. A to jak v maskáčích v Lásce na první boj, tak úplně bez maskáčů v Životě Adéle. A co nakonec vypíchnout. Například černou a poněkud bizarní, leč velmi věrohodnou asi ne komedii Ministr, která je fakt o jednom ministrovi. Bon appetit!

neděle

17. května 2015

neděle 17. května 2015 20:30

20:30

Tři srdce

Poté, co Benoît Jacquot svlék ve filmu Sbohem královno Léu Seydoux, mohl odejít na blažený odpočinek. Místo toho se vrací s Catherine Deneuve, Charlotte Gainsbourg a s romantickým filmem, který jsme z nějakého důvodu dávali na Valentýna. Ach ano, zamilovaný muž v Paříži (!) propásne ženu svých snů, ale pak potká tu druhou nejlepší, která je ale její sestra! Přátelé, cynismus stranou, tohle je vážná věc.

neděle 17. května 2015 18:00

18:00

Lurdy

Lurdy jsou místem zázraků. Ale na zázraky v současné době nikdo moc nevěří. Dokonce ani katoličtí představitelé v Lurdách. Ne, že by vraceli ty přeplněné autobusy chorých a postižených. Jen jejich mizivá frekvence a moderní skepse nadělala z nemocných a postižených turisty. Co když se ale najednou zázrak přihodí? A k tomu všemu někomu, kdo by byl, řekněme, někde hned pod čarou? Sylvie Testud (Strach a chvění) není zbožnou pannou na kolenou (a ne jen proto, že je na vozíku).... více...

pátek

15. května 2015

pátek 15. května 2015 20:00

20:00

Diaz: Neuklízej tu krev

První máj máme zdárně za sebou, už zbývá jen zaplatit pokuty za neuposlechnutí výzev policie. V Turíně na G8 to taková sranda nebyla. Těžkooděnci nechali koně doma, ale jinak si to se vší parádou rozdali s hromadou děcek v jedné škole, která sloužila jako ubytovna. A aby toho nebylo málo, poté, co většinu z nich nehorázně zmydlili, až skončili v nemocnici či hůře, je ještě vzali do vazby. Film sleduje celý incident s prvky dokumentaristické techniky, a to z obou stran tohoto nevyváženého a nešťastného střetu.
české titulky

Diaz - Don't Clean Up This Blood

·

2012

·

127 min

pátek 15. května 2015 17:30

17:30

Ministr

Málo filmů dokáže zprostředkovat politiku tak věrně, jako film Ministr. Hlavní protagonista, Bertrand Saint-Jean, je francouským ministrem dopravy. Je pracovitý, inteligentní, skromný a politik. Lidé okolo něj znepokuje jeho šedivost, mají se jí posmívat nebo obávat? A je Betrand vůbec dobrý nebo špatný politik? Stoupá jeho hvězda nebo se řídí do záhuby? Není tohle příběh politiků, které známe i my? Dostáváme snad jasné pozice, čitelné hrdiny, možnost vidět skutečný stav věci? Však i film působí jako rozvlněná hladina rybníka, skrze... více...
francouzsky · české titulky

L'exercice de l'État

·

2011

·

112 min

čtvrtek

14. května 2015

čtvrtek 14. května 2015 20:00

20:00

Dva dny, jedna noc

Minipřehlídka bratří DardennůBratři Dardennové jsou známí jako strůjci drsných sociálních sond, Marion Cotillard je známá jako herečka, kterou červené koberce prostě milují, jak to jde dohromady? Skvěle! Bez nalíčení (Cotillard vypadá furt dobře), v hadrech ze supermarketu, bojuje jako žena dělnice o svoje místo, které musela na čas kvůli psychickým problémům opustit. A její kolegové dostali na výběr, buď se vrátí, nebo dostanou prémie, první kolo prošlo v její neprospěch a ona má nyní dva dny a jednu noc na zvrácení výsledků.celý profil bratří Dardennů naleznete zde

čtvrtek 14. května 2015 17:30

17:30

Velký závod

Velký závod je ve Francii jen jeden, samozřejmě je jím Tour de France. Čtyřicetiletý François je jeho devótním vyznavačem a co víc, chtěl by být i účastníkem. Ale ani kdyby měl k ruce celou Armstrongovu magickou přesnídávku, neměl by žádnou šanci. Tak co vyrazit o den dříve? Před ostatními, jen tak z hecu? Je to samozřejmě komedie.
francouzsky · české titulky

La grande boucle

·

2013

·

98 min

Režie

středa

13. května 2015

středa 13. května 2015 20:00

20:00

S Molièrem na kole

Alcest je misantrop, tedy Misantrop, ten Molièrův. Je to velmi populární role v populární hře a o to, kdo ho obsadí, jak už to u populárních rolí populárních her bývá, může vypuknout spor. Takový ten přátelský, plný plácání se po zádech a přání dobrého dne, prostě dýky a jedy. No, herci. Celé se to ještě komplikuje, když jeden z uzurpátorů titulu Alcesta chce svého přítele do vedlejší role. A ještě aby ho do ní lámal. Ale co když i on sám se bude chtít zmocnit Alcestova trůnu?! Naštěstí je to komedie, kupodivu. Dokonce příjemná.
francouzsky · české titulky

Alceste à bicyclette

·

2013

·

104 min

středa 13. května 2015 17:30

17:30

Violette

Životopisný snímek popisuje skutečné osudy spisovatelky Violette Leducové. Plachou nesebevědomou ženu změnilo setkání se slavnou francouzskou spisovatelkou Simone de Beauvoir. Violette tvoří, realizuje se a její intimní texty prolamují mnohá tabu.