Créme de la créme

Zbylo vám ještě od Bonjour Brno trochu pastisu v kredenci? Je tady další přehlídka francouzských filmů! Tentokrát se můžete těšit na oblíbené francouzské filmy, které brázdily česká kina v posledních třech letech. Takže uteklo vám něco? Máte skvělou příležitost to dohnat! Co doporučit, kde jen začít? Artovou perlou jsou Lurdy o jednom neoprávněném či nežádoucím zázraku. Svým způsobem stále zázrakem (neoprávněném či nežádoucím?) zůstávají artové filmy ve 3D. Tentokrát dostanete Godardovo Sbohem jazyku i s obsáhlým úvodem, proč je tento rozporuplný film prý super.

A samozřejmě bude hodně lásky. A to jak v maskáčích v Lásce na první boj, tak úplně bez maskáčů v Životě Adéle. A co nakonec vypíchnout. Například černou a poněkud bizarní, leč velmi věrohodnou asi ne komedii Ministr, která je fakt o jednom ministrovi. Bon appetit!

neděle

17. května 2015

neděle 17. května 2015 20:30

20:30

Tři srdce

Poté, co Benoît Jacquot svlék ve filmu Sbohem královno Léu Seydoux, mohl odejít na blažený odpočinek. Místo toho se vrací s Catherine Deneuve, Charlotte Gainsbourg a s romantickým filmem, který jsme z nějakého důvodu dávali na Valentýna. Ach ano, zamilovaný muž v Paříži (!) propásne ženu svých snů, ale pak potká tu druhou nejlepší, která je ale její sestra! Přátelé, cynismus stranou, tohle je vážná věc.

neděle 17. května 2015 18:00

18:00

Lurdy

Lurdy jsou místem zázraků. Ale na zázraky v současné době nikdo moc nevěří. Dokonce ani katoličtí představitelé v Lurdách. Ne, že by vraceli ty přeplněné autobusy chorých a postižených. Jen jejich mizivá frekvence a moderní skepse nadělala z nemocných a postižených turisty. Co když se ale najednou zázrak přihodí? A k tomu všemu někomu, kdo by byl, řekněme, někde hned pod čarou? Sylvie Testud (Strach a chvění) není zbožnou pannou na kolenou (a ne jen proto, že je na vozíku).... více...

pátek

15. května 2015

pátek 15. května 2015 20:00

20:00

Diaz: Neuklízej tu krev

První máj máme zdárně za sebou, už zbývá jen zaplatit pokuty za neuposlechnutí výzev policie. V Turíně na G8 to taková sranda nebyla. Těžkooděnci nechali koně doma, ale jinak si to se vší parádou rozdali s hromadou děcek v jedné škole, která sloužila jako ubytovna. A aby toho nebylo málo, poté, co většinu z nich nehorázně zmydlili, až skončili v nemocnici či hůře, je ještě vzali do vazby. Film sleduje celý incident s prvky dokumentaristické techniky, a to z obou stran tohoto nevyváženého a nešťastného střetu.
italsky · české titulky

Diaz - Don't Clean Up This Blood

·

2012

·

127 min

pátek 15. května 2015 17:30

17:30

Ministr

Málo filmů dokáže zprostředkovat politiku tak věrně, jako film Ministr. Hlavní protagonista, Bertrand Saint-Jean, je francouským ministrem dopravy. Je pracovitý, inteligentní, skromný a politik. Lidé okolo něj znepokuje jeho šedivost, mají se jí posmívat nebo obávat? A je Betrand vůbec dobrý nebo špatný politik? Stoupá jeho hvězda nebo se řídí do záhuby? Není tohle příběh politiků, které známe i my? Dostáváme snad jasné pozice, čitelné hrdiny, možnost vidět skutečný stav věci? Však i film působí jako rozvlněná hladina rybníka, skrze... více...
francouzsky · české titulky

L'exercice de l'État

·

2011

·

112 min

čtvrtek

14. května 2015

čtvrtek 14. května 2015 20:00

20:00

Dva dny, jedna noc

Sandra pracuje v místní solární elektrárně a právě se zotavuje z depresí, které byly důvodem její časté absence v práci. Vedení společnosti nemá zájem o takovéto zaměstnance, avšak nechce vystupovat ve zlém světle. Finální rozhodnutí o Sandřině osudu tak nechává na jejích kolezích, kteří mají určit, zda Sandra o práci přijde anebo ne. Pokud ano, budou si moci ponechat své roční bonusy ve výši 1000 eur, a pokud ne, tak o ně přijdou. Sandra se však nevzdává a během dvou... více...

čtvrtek 14. května 2015 17:30

17:30

Velký závod

Velký závod je ve Francii jen jeden, samozřejmě je jím Tour de France. Čtyřicetiletý François je jeho devótním vyznavačem a co víc, chtěl by být i účastníkem. Ale ani kdyby měl k ruce celou Armstrongovu magickou přesnídávku, neměl by žádnou šanci. Tak co vyrazit o den dříve? Před ostatními, jen tak z hecu? Je to samozřejmě komedie.
francouzsky · české titulky

La grande boucle

·

2013

·

98 min

Režie

středa

13. května 2015

středa 13. května 2015 20:00

20:00

S Molièrem na kole

Alcest je misantrop, tedy Misantrop, ten Molièrův. Je to velmi populární role v populární hře a o to, kdo ho obsadí, jak už to u populárních rolí populárních her bývá, může vypuknout spor. Takový ten přátelský, plný plácání se po zádech a přání dobrého dne, prostě dýky a jedy. No, herci. Celé se to ještě komplikuje, když jeden z uzurpátorů titulu Alcesta chce svého přítele do vedlejší role. A ještě aby ho do ní lámal. Ale co když i on sám se bude chtít zmocnit Alcestova trůnu?! Naštěstí je to komedie, kupodivu. Dokonce příjemná.
francouzsky · české titulky

Alceste à bicyclette

·

2013

·

104 min

středa 13. května 2015 17:30

17:30

Violette

Životopisný snímek popisuje skutečné osudy spisovatelky Violette Leducové. Plachou nesebevědomou ženu změnilo setkání se slavnou francouzskou spisovatelkou Simone de Beauvoir. Violette tvoří, realizuje se a její intimní texty prolamují mnohá tabu.