Cinema Mundi

Most of the movies are screened with English subitles

Pravidelná sekce MFF Cinema Mundi přináší tak jako každoročně průřez nejlepšími filmy z celého světa za uplynulý rok. Při pohledu na letošní sestavu je zřejmé, že určujícím kritériem výběru do soutěže o Oscary v kategorii Nejlepší cizojazyčný film se stal mezinárodní kritický ohlas. Jak jinak si lze vysvětlit, že se v národních nominacích objevilo tolik děl, která vyhrála nebo soutěžila na těch nejvýznamnějších festivalech. Nejedná se přitom jen o pětici snímků, které se z původního počtu 76 titulů ocitly v nejužším oscarovém výběru: Hon (Dánsko), Chybějící obraz (Kambodža), Omar (Palestina), Přerušený kruh (Belgie) a Velká nádhera (Itálie).

Z dalších úspěšných titulů, které stejně jako výše uvedenou pětici naleznete v programu Cinema Mundi, lze zmínit například rumunský snímek Pozice dítěte (Zlatý medvěd na MFF v Berlíně), mexický Heli (cena za režii v Cannes), islandský O koních a lidech (cena pro nejlepšího nového režiséra na MFF San Sebastian) či Minulost (cena pro herečku a cena Ekumenické poroty v Cannes) od íránského režiséra Asghara Farhadiho, oceněného Oscarem za snímek Rozchod Nadera a Simin.

Jedním z pozoruhodných témat, které se jako hlavní či vedlejší vyskytuje hned v několika titulech letošní kolekce, je právo a postavení žen ve společnosti. Zajímavé bude v tomto smyslu například seznámení s mimoevropskými díly. Afghánský film Wajma se zabývá problematikou neplánovaného početí, bořit předsudky a bariéry se pokouší Wadjda – první film ze Saudské Arábie režírovaný ženou. Snímek Soongava je zase prvním otevřeně lesbickým filmem z Nepálu a mimochodem i vůbec prvním nepálským filmem v programové historii Cinema Mundi. Festivalová nabídka je však poměrně široká a letos se neomezuje výlučně na hranou tvorbu. Nechybí ani snímky dokumentární (Rozhovory na vážné téma, More than Honey) a animované (Anina).

Ve většině filmových encyklopedií se dočteme, že road movie je původem americký žánr, který se rozvíjí v 60. a 70. letech například díky dnes už klasickým dílům jako Bonnie a Clyde nebo Bezstarostná jízda. Od té doby uplynulo několik desítek let a road movie se na rozdíl od jiných žánrů těší trvalé oblibě filmařů ze všech kontinentů. V sekci věnované road movies se však vypravíme jinam než do Ameriky, ačkoliv i tam se s některými snímky podíváme – nebyly by to road movies, kdyby jejich hrdinové nepřekračovali hranice států, světadílů, ale i tradičních morálních principů nebo společenských konvencí.

Startovní či konečnou zastávkou bude Evropa počátku 21. století. V sekci se přesvědčíme, že ani současní evropští tvůrci nepřestávají být přitahováni mobilitou, která tento žánr definuje na mnoha úrovních. Díky jejich filmům procestujeme autem, na koni nebo pěšky evropský kontinent, abychom se seznámili s postkomunistickou realitou, poznali kontrast západních a východních kultur nebo se jen nechali unášet obrazy fantastického putování a prožili spolu s hrdiny humorné i dramatické okamžiky.

Ne náhodou zahájí celou sekci snímek Touha po Jackovi Miky Kaurismäkiho, jenž náleží mezi evropské tvůrce se soustavnějším zájmem o road movies. Zatímco u některých titulů bude patrný vliv klasických znaků žánru (česká premiéra hvězdně obsazené nizozemské road movie Jackie nebo snímek Paola Sorrentina Tady to musí být), jiné tento žánr využívají k zajímavým experimentům (Finisterrae, Všechno, co zbývá). Jedním z posledních snímků, které uvedeme v rámci sekce, bude patrně nejlepší road movie v dějinách české kinematografie – Jízda, která letos slaví dvacet let výročí od premiéry.

Ve druhé polovině šedesátých letech, kdy měla česká kinematografie „světový zvuk“, přijeli do Prahy na FAMU studovat mladí jugoslávští aspiranti filmové režie. Už jejich školní práce dávaly tušit, že se jedná o talentované osobnosti, od kterých lze v budoucnu očekávat pozoruhodné výsledky. Rajko Grlić, Srdjan Karanović, Goran Marković, Goran Paskaljević a Lordan Zafranović, s nimiž v Praze studovali také kameramani Živko Zalar a Vilko Filač, splnili tato očekávání beze zbytku. Protože jejich první filmy vykazovaly některé shodné znaky, začali být souhrnně označováni jako Pražská (nebo též Česká) škola jugoslávského filmu.

Tvůrci „Pražské školy“ se zajímali jak o současná témata, tak i klíčové okamžiky z historie států bývalé Jugoslávie. Ve svých dílech nejednou čerpali z osobních prožitků nebo také z odkazu české tvorby šedesátých let (mísení tragiky s komikou či zájem o osudy obyčejných lidí). Všichni tito režiséři, kteří přispěli k oživení jugoslávské tvorby sedmdesátých a osmdesátých let, se řadí mezi vůbec nejvýznamnější filmaře v dějinách kinematografií Balkánu. Velmi výrazně se navíc prosadili v mezinárodním měřítku – jejich snímky pravidelně soutěžily na nejprestižnějších filmových festivalech (Berlín, Cannes, Benátky, Mannheim apod.). Všichni jsou přitom i v současnosti aktivními a oceňovanými tvůrci.

Na pátém ročníku Cinema Mundi uvádíme malou retrospektivu filmů „Pražské školy“, které můžeme označit za klasická díla jugoslávské kinematografie. Zároveň nahlédneme do současné tvorby těchto slavných režisérů a nabídneme unikátní setkání s některými z nich. Po delší době se sejdou pohromadě Goran Marković, Srdjan Karanović a Lordan Zafranović, kteří se osobně zúčastní projekcí vlastních filmů.

čtvrtek

6. března 2014

čtvrtek 6. března 2014 20:00

20:00

Zvuky od sousedů

Na první pohled se může zdát, že obyvatele čtvrtě pobřežního brazilského města Recife nic nespojuje. Běžné všední události však zastíní vlna násilí a útlaku. Oblast je totiž ovládaná stárnoucím patriarchou a jeho syny, před nimiž má obyvatele ochránit soukromá bezpečnostní firma. Její ochrana má však i vedlejší účinky – mezi místními vyvolá pocity úzkosti a strachu. Film, který začíná jako „kousavá“ komedie, se postupně mění v zlověstné sociální drama.

čtvrtek 6. března 2014 19:30

19:30

Mistr

Vrhač nožů Alexander, přezdívaný Mistr (Konstantin Lavroněnko), pracuje v cirkuse a rád se napije vodky. O svou práci však přijde poté, co jednou opilý vypustí zvířata. Následně se potuluje ve starém karavanu polským venkovem a po cestě potkává dva spřízněné outsidery – prostitutku Andzelu a harmonikáře Mlodyho, kterým nabídne místo ve voze. Cesta do Paříže se zdá být vhodným řešením, jak začít znova... V melancholické road movie se stírají hranice mezi realitou a fantazií.

čtvrtek 6. března 2014 18:00

18:00

Líbánky

Líbánky Gorana Paskaljeviće jsou filmem, jenž se smutkem i hořkým humorem poukazuje na vzdálenost mezi východní a západní Evropou, kterou lze měřit nejen na kilometry. Snímek sleduje osudy dvou mladých párů z Albánie a ze Srbska, které se uprostřed svatebního veselí rozhodnou opustit své rodné země a uskutečnit sny v západní Evropě. Už na hranicích však zjišťují, že odpoutat se od minulosti a stereotypů spojovaných se státy jejich původu nebude vůbec snadné.

čtvrtek 6. března 2014 17:30

17:30

Anina

Anina je desetiletá dívka, která není spokojená se svým jménem – čte se totiž stejně zepředu i zezadu. Její spolužáci ji tím zlobí, zejména pak Anina arcinepřítelkyně Yisel. Jednoho dne se Anina a Yisel poperou a ředitelka školy pro ně vymyslí speciální trest. Obě dostanou zapečetěnou černou obálku, kterou nesmí celý týden otevřít. Animovaný snímek z Uruguaye zve na fantastickou cestu do světa malého děvčátka, odpykávajícího si značně podivný trest.

čtvrtek 6. března 2014 16:00

16:00

Chlapec pojídající ptačí zob

Třiadvacetiletý Yargos žije sám v izolaci od rodiny a přátel. Je bez práce, bez peněz a nemá co jíst. Jediným Yargosovým společníkem, kterému věnuje až úzkostlivou péči, je jeho kanárek. Celovečerní debut mimořádně talentovaného režiséra Ektorase Lygizose vybízí k interpretacím ve vztahu k současnému stavu řecké společnosti. Jde o psychologickou studii, která nám přibližuje tři dny ze života mladého člověka, ocitajícího se v existenční krizi.

To agori troei to fagito tou pouliou

·

2012

·

80 min

středa

5. března 2014

středa 5. března 2014 20:30

20:30

Zeď | s režisérem

Projekce za účasti režiséra filmu Juliana PölsleraŽena spolu s manželským párem podniknou výlet na horskou chatu. Manželé vyrazí večer do hostince v údolí, a když se ani příštího dne nevrací, vydá se je žena hledat. Na cestě se setká s čímsi nevysvětlitelným – neviditelná zeď ji oddělí od zbytku světa. Sama se psem, kočkou a krávou se pokouší přežít v lese. Své myšlenky a úzkosti zachycuje v zápiscích, které si možná nikdy nikdo nepřečte. Skvělá Martina Gedeck sehrála ve snímku... více...

středa 5. března 2014 19:30

19:30

Stepní muž

Stepní muž žije daleko od ruchu města v těsném sepětí s přírodou. Všechnu moudrost potřebnou k přežití v pustině mu předal jeho vlastní otec. Po otcově smrti k němu přichází mladá žena z vesnice a přináší do jeho dosavadní existence velkou změnu. Muž si začíná klást otázky, co je v lidském životě vlastně důležité. Snímek Shamila Aliyeva je neobvyklou filmovou meditací zasazenou do autentických exteriérů stepní krajiny.

Çölçü

·

2012

·

80 min

Režie

středa 5. března 2014 17:30

17:30

Všechno, co zbývá

Dva muži, cestující na opačných stranách zeměkoule v Americe a Japonsku, zastaví dvěma stopařkám. Tito čtyři lidé, které spojuje hluboká osobní ztráta, se vydávají na cestu v klíčovém momentě svého života a doufají ve změnu. Osudy každé z dvojic jsou propletené a mají mnohem více společného, než by se na první pohled mohlo zdát. Obě cesty se nečekaně prolnou a promění chápaní přátelství a lásky všech hrdinů citlivé švýcarské road movie.

All That Remains

·

2010

·

92 min

středa 5. března 2014 16:30

16:30

Epizoda ze života sběrače železa

Režisér Danis Tanović se před deseti lety prosadil celovečerním debutem Země nikoho (2001). Některé Tanović ovy filmy se pak u nás výběrově objevily na DVD. Teprve Epizoda ze života Sběrače železa se však – právem – objevuje v českých klubových kinech.Epizoda ze života sběrače železa vyniká přesvědčivým zachycením romské bídy a zároveň je nabitá vůlí této bídě čelit. Příběh, situovaný do osady na periferii, se soustředí na život Nazifa a jeho rodiny. Jejich život je sevřený... více...

úterý

4. března 2014

úterý 4. března 2014 21:00

21:00

Chybějící obraz

Chybějící obraz je netradičním pokusem, jak se vyrovnat s vlastní traumatickou zkušeností kambodžské genocidy. Režisérovi Rithy Panhovi se pomocí figurek z hlíny, představujících jeho rodinu a blízké, filmových záběrů z archivu a osobního komentáře podařilo oživit okamžiky spjaté s krutovládou Rudých Khmérů z let 1975 až 1979. Se svým působivým a velmi intimním dílem zvítězil v prestižní sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes.

L'image manquante

·

2013

·

92 min

Režie

úterý 4. března 2014 19:30

19:30

Epizoda ze života sběrače železa

Režisér Danis Tanović se před deseti lety prosadil celovečerním debutem Země nikoho (2001). Některé Tanović ovy filmy se pak u nás výběrově objevily na DVD. Teprve Epizoda ze života Sběrače železa se však – právem – objevuje v českých klubových kinech.Epizoda ze života sběrače železa vyniká přesvědčivým zachycením romské bídy a zároveň je nabitá vůlí této bídě čelit. Příběh, situovaný do osady na periferii, se soustředí na život Nazifa a jeho rodiny. Jejich život je sevřený... více...

úterý 4. března 2014 17:30

17:30

Finisterrae

Dvojici duchů už nebaví pobývat v limbu. Aby se však opět mohli stát živými bytostmi, musejí podniknout Svatojakubskou pouť na konec světa. Na cestě vylidněnou galicijskou krajinou zápolí s vlastním strachem a společně se svým koněm zakoušejí neobvyklé situace a neočekávaná setkání s divokými zvířaty nebo podivnými stvořeními, o kterých neměli ani tušení. Pozoruhodný debut španělského režiséra Sergia Caballera je surreálnou poutí ztracených duší magickou krajinou.

Finisterrae

·

2010

·

80 min

úterý 4. března 2014 16:30

16:30

Rozhovory na vážné téma

Giedrė Beinoriūtė natočila pozoruhodný dokument bez využití exteriérů, rekvizit nebo speciálních efektů. Nejdůležitější jsou zde děti a teenageři ve věku od osmi do šestnácti let, kteří oplývají zvláštní schopností dokonale popsat své okolí. Důvěrné rozhovory s nimi odkrývají obraz moderního světa – občas melancholický, občas komický a jindy zase dramatický. Minimalistický film podněcuje k přemýšlení o otázkách týkajících se samoty, lásky, víry nebo mezilidských vztahů.

Pokalbiai rimtomis temomis

·

2013

·

65 min

pondělí

3. března 2014

pondělí 3. března 2014 20:00

20:00

Zima nespokojenosti | s režisérem

Projekce za účasti režiséra filmu Salaha HanafyhoPříběh egyptského snímku s příznačným názvem Zima nespokojenosti se odehrává v době krvavých událostí spjatých s Mubárakovým režimem, se kterým se seznamujeme skrze pohled tří postav: aktivisty Amra, televizní reportérky Farah pokoušející se zmírnit význam protestního hnutí a důstojníka státní bezpečnosti Adela, jenž nevěří v úspěch podobných revolt. Jejich životy však otřese revoluce z 25. ledna 2011. Čím více se rozvíjejí příběhy postav, tím více se ocitáme v atmosféře teroru a nejistoty, která charakterizovala... více...

El sheita elli fat

·

2012

·

96 min

pondělí 3. března 2014 19:30

19:30

Chlapec pojídající ptačí zob

Třiadvacetiletý Yargos žije sám v izolaci od rodiny a přátel. Je bez práce, bez peněz a nemá co jíst. Jediným Yargosovým společníkem, kterému věnuje až úzkostlivou péči, je jeho kanárek. Celovečerní debut mimořádně talentovaného režiséra Ektorase Lygizose vybízí k interpretacím ve vztahu k současnému stavu řecké společnosti. Jde o psychologickou studii, která nám přibližuje tři dny ze života mladého člověka, ocitajícího se v existenční krizi.

To agori troei to fagito tou pouliou

·

2012

·

80 min

pondělí 3. března 2014 18:00

18:00

Zůstane to mezi námi

Nikola je muž, který si rád „užívá“. Jeho bratr před jeho zálety zavírá oči a ani on nemá čisté svědomí. Lze na nevěře najít i hezké věci nebo si zaslouží naprosté opovržení, zvláště, je-li spíše promyšlená, než spontánní? Tato vztahová mozaika možná působí jako komediálně odlehčená, zanechává však i trpkost z toho, jaká prázdnota postavy obklopuje…(oficiální text distributora)

pondělí 3. března 2014 17:00

17:00

Hrnčířova láska

Starý hrnčíř Khirmohan bojuje o záchranu mizejícího řemesla. Jeho dva synové odešli do města, aby se věnovali jiné práci. Khirmohan zůstává žít na venkově spolu se svou vnučkou Poddo a mladým hrnčířem Baishakhem, kterého si jako dítě osvojil. Právě Baishakh se ukáže jako vášnivý ochránce rodinného podniku přede všemi, kteří se ho pokusí zlikvidovat. Snímek Gaziho Rakayeta vypráví poklidným tempem a krásnými obrazy o složitém přežívání tradic v moderním světě.

Hrnčířova láska

2013

·

128 min

pondělí 3. března 2014 16:00

16:00

Halimina cesta

Halima pátrá po ostatcích svého muže a syna, kteří byli zabiti v bosenské válce a zakopáni v hromadném hrobu. Identifikaci lze provést pouze na základě testů DNA, což pro Halimu znamená odkrýt přísně střežené tajemství – sama totiž není biologickou matkou mrtvého syna. Nezbývá nic jiného, než nalézt synovu skutečnou biologickou matku, kterou ovšem dlouhou dobu nikdo nespatřil. Vynikající chorvatské drama, v němž se postupně otevírají staré rány, se inspirovalo skutečnými událostmi.

neděle

2. března 2014

neděle 2. března 2014 22:30

22:30

Oscarová noc

for english version see belowPřímý přenos z předávání Cen Akademie aneb „Hollywood ve Štatlu“Celá akce je zdarma,ale pozor, pro omezenou kapacitu vstup jen pro registrovanéLesk a sláva Hollywoodu po letech opět v Brně. CINEMA MUNDI ve spolupráci se společností HBO nabídne divákům přímý přenos udílení slavných Oscarů. Během večera, který se tematicky ponese v duchu Hollywoodu, se návštěvnící mohou těšit na filmové překvapení z dílny HBO a bohatý doprovodný program.22:30 - 23:00 nástup. - 1:00 červený koberec - 2:00 přímý... více...

Oscarová noc

neděle 2. března 2014 20:00

20:00

Okupace ve 26 obrazech | s režisérem, Spi, děťátko, spi

Projekce za účasti režiséra filmu Lordana ZafranovićeV Dubrovníku před vypuknutím II. světové války spolu kamarádí tři mladí muži z bohatých rodin. Poté, co je jejich země okupována nacisty, končí i dosavadní bezstarostný život Nika, Toniho a Miha. Idylické město se mění ve středisko teroru a krutých masakrů. Okupace přitom stále více rozděluje tři dříve nerozlučné přátele, z nichž každý zaujme odlišné stanovisko vůči novým poměrům. Slavné dílo Lordana Zafranoviće, které v roce 1979 soutěžilo na MFF v Cannes, provokuje syrovým... více...

Okupacija u 26 slika

·

1978

·

116 min

neděle 2. března 2014 18:00

18:00

Prolomit ticho

Dospívající Ana z chudé rodiny strávila roky za šicím strojem, aby uživila své dva mladší bratry. Tiše přitom musela snášet zneužívání nevlastním otcem a lhostejnost matky. Kvůli sluchové vadě je odsouzena žít ve světě, kde jí nikdo nechce porozumět. Stává se spíše objektem, který ostatní využívají. Ana se nemůže smířit s faktem, že její bratři budou trpět podobným osudem jako ona sama. Rozhodne se je proto zachránit a vypraví se na cestu za svobodou.

Brecha en el silencio

·

2012

·

90 min

neděle 2. března 2014 17:30

17:30

Besa

Projekce za účasti režiséra filmu Srdjana KaranovićeFilip je na počátku I. světové války povolán do armády. Doma musí nechat svou manželku, mladou učitelku Leu. Negramotný Albánec Azem se Filipovi zaručí, že se postará, aby se jeho ženě v nepřátelské atmosféře nic nestalo. Dva lidé z naprosto odlišných kultur, kteří nemají nic společného, zůstanou sami v opuštěné škole a postupně se mezi nimi rozvine cosi, čemu by se dalo říkat přátelství nebo dokonce láska. Besa je však více než jen romantickým... více...

neděle 2. března 2014 16:30

16:30

Rozhovory na vážné téma

Giedrė Beinoriūtė natočila pozoruhodný dokument bez využití exteriérů, rekvizit nebo speciálních efektů. Nejdůležitější jsou zde děti a teenageři ve věku od osmi do šestnácti let, kteří oplývají zvláštní schopností dokonale popsat své okolí. Důvěrné rozhovory s nimi odkrývají obraz moderního světa – občas melancholický, občas komický a jindy zase dramatický. Minimalistický film podněcuje k přemýšlení o otázkách týkajících se samoty, lásky, víry nebo mezilidských vztahů.

Pokalbiai rimtomis temomis

·

2013

·

65 min

neděle 2. března 2014 16:00

16:00

Pizzy

Oskarovi a Mattisovi je osmnáct let a vydělávají si jako pekaři pizzy. Pro oba je to však pouze dočasná práce, neboť mají velké životní plány – rádi by například studovali na Oxfordu. Ukradnou auto svého šéfa a vydají se na pouť plnou nevšedních událostí a setkání. Surreálná road movie Laily Pakalniny patří mezi vizuálně nejvíce spektakulární snímky této oceňované lotyšské režisérky. Kromě originální obrazové stránky zaujme film také svérázným humorem.

Pizzy

2012

·

65 min

sobota

1. března 2014

sobota 1. března 2014 20:30

20:30

Petřin osud

Film se odehrává v srbském hornickém městečku v předválečné, válečné i poválečné době. Titulní hrdinkou je silná venkovská žena Petra (jeden z nejlepších filmových výkonů Mirjany Karanović), která milovala tři muže a o jejíž dramatických prožitcích vypráví snímek Srdjana Karanoviće. Petřin život byl naplněn utrpením, samotou, zklamáním, ale také nadějí a láskou a lze ho chápat jako symbol nezdolnosti a vítězství člověka. Film vznikl podle předlohy oceňovaného románu Dragoslava Mihajloviće Petřin osud.

sobota 1. března 2014 20:00

20:00

Hrnčířova láska

Starý hrnčíř Khirmohan bojuje o záchranu mizejícího řemesla. Jeho dva synové odešli do města, aby se věnovali jiné práci. Khirmohan zůstává žít na venkově spolu se svou vnučkou Poddo a mladým hrnčířem Baishakhem, kterého si jako dítě osvojil. Právě Baishakh se ukáže jako vášnivý ochránce rodinného podniku přede všemi, kteří se ho pokusí zlikvidovat. Snímek Gaziho Rakayeta vypráví poklidným tempem a krásnými obrazy o složitém přežívání tradic v moderním světě.

Hrnčířova láska

2013

·

128 min

sobota 1. března 2014 17:30

17:30

Než začne padat sníh

Mladík Siyar z iráckého Kurdistánu se musí vydat na cestu z východu na západ, kam jeho starší sestra Nermin utekla před dohodnutým sňatkem. Siyarův otec je mrtev a jemu jako nejstaršímu synovi náleží povinnost nalézt svou sestru a uhájit rodinnou čest tím, že Nermin zabije. Během cesty přes Turecko, Řecko, Německo a Norsko se Siyar seznamuje s odlišnými kulturami a postupně dospívá. Začíná zpytovat vlastní svědomí a čeká ho vyřešení největšího morálního konfliktu v jeho životě.

Før snøen faller

·

2013

·

101 min

Režie

sobota 1. března 2014 16:00

16:00

Anina

Anina je desetiletá dívka, která není spokojená se svým jménem – čte se totiž stejně zepředu i zezadu. Její spolužáci ji tím zlobí, zejména pak Anina arcinepřítelkyně Yisel. Jednoho dne se Anina a Yisel poperou a ředitelka školy pro ně vymyslí speciální trest. Obě dostanou zapečetěnou černou obálku, kterou nesmí celý týden otevřít. Animovaný snímek z Uruguaye zve na fantastickou cestu do světa malého děvčátka, odpykávajícího si značně podivný trest.

pátek

28. února 2014

pátek 28. února 2014 20:00

20:00

Padělatel

V bosenském maloměstě Dubica žije koncem 60. let Andjelko – ředitel střední školy, který věří v zářivou budoucnost Jugoslávie a uctívá jejího vůdce Tita. Má však jednu špatnou vlastnost: falšuje pro své známé vysvědčení a jiné dokumenty. Nečiní tak ze zištnosti, ale proto, že chce pomáhat lidem. Jednoho dne je Andjelko nahlášen policii a končí ve vězení, kde se ocitá ve „vybrané společnosti“ politických vězňů či vrahů a dál pokračuje ve své lidumilné činnosti... Nejnovější snímek Gorana Markoviće vznikl podle úspěšné stejnojmenné komediální hry.

pátek 28. února 2014 19:30

19:30

Pizzy

Oskarovi a Mattisovi je osmnáct let a vydělávají si jako pekaři pizzy. Pro oba je to však pouze dočasná práce, neboť mají velké životní plány – rádi by například studovali na Oxfordu. Ukradnou auto svého šéfa a vydají se na pouť plnou nevšedních událostí a setkání. Surreálná road movie Laily Pakalniny patří mezi vizuálně nejvíce spektakulární snímky této oceňované lotyšské režisérky. Kromě originální obrazové stránky zaujme film také svérázným humorem.

Pizzy

2012

·

65 min

pátek 28. února 2014 18:00

18:00

Wajma

V zasněženém Kábulu se potkávají číšník Mustafa a studentka Wajma. Navzdory společenským pravidlům naváží utajovaný milostný vztah a Wajma jednoho dne zjistí, že je těhotná. Postupně však začne ztrácet jistotu, že se s ní Mustafa ožení. Wajmin otec musí v reakci na vzniklé problémy vyřešit osudové dilema: buď zvolit odvěké právo na ochranu rodinné cti, nebo rodičovskou lásku k dceři. Snímek Wajma nabízí komplexní portrét současného života mladých lidí a úlohy ženy v afghánské společnosti 21. století.

pátek 28. února 2014 17:30

17:30

Stepní muž

Stepní muž žije daleko od ruchu města v těsném sepětí s přírodou. Všechnu moudrost potřebnou k přežití v pustině mu předal jeho vlastní otec. Po otcově smrti k němu přichází mladá žena z vesnice a přináší do jeho dosavadní existence velkou změnu. Muž si začíná klást otázky, co je v lidském životě vlastně důležité. Snímek Shamila Aliyeva je neobvyklou filmovou meditací zasazenou do autentických exteriérů stepní krajiny.

Çölçü

·

2012

·

80 min

Režie

pátek 28. února 2014 16:00

16:00

Mrtvý úhel

Charismatický inspektor Hastert pracuje na svém posledním případu. Předtím, než odejde do důchodu, má vyšetřit vraždu svého „parťáka“. Celá záležitost se však vyznačuje řadou nejasností a klíčovou figurou pro vyřešení by mohl být Oliver, bratr zavražděného. Společně pak odhalují rozsáhlou síť korupce, lží a konspirací, což je ovšem pouze začátek... Kriminální thriller Christopha Wagnera se vyznačuje působivou atmosférou, čerpající z poetiky filmů noir.

Doudege Wénkel

·

2012

·

96 min

čtvrtek

27. února 2014

čtvrtek 27. února 2014 20:30

20:30

Závod o velkou cenu | s režisérem

Projekce za účasti režiséra filmu Gorana MarkovićaV oblíbené komedii Gorana Markoviće sledujeme jeden týden ze života mladého bělehradského šviháka Floyda, závodního řidiče Fiatu, který své automobilové vášni obětuje všechen čas a peníze. Floydovi rodiče by si moc přáli, aby se z jejich syna stal „normální člověk“. Floyd však jakékoli povinnosti odmítá a rozhodující je pro něj pouze sobotní soutěž, v níž chce postoupit co nejdál. Do té doby musí vyřešit nespočet úkolů – od výměny pneumatik až po odklad nástupu na vojenskou službu. Vytváří tím stále nové a nové problémy nejen sobě, ale i svému okolí.

Nacionalna klasa

·

1979

·

105 min

čtvrtek 27. února 2014 17:30

17:30

Touha po Jackovi

V černohumorné road movie Miky Kaurismäkiho se seznamujeme s automechanikem a podvodníčkem Jackem Bogartem, který provozuje autoservis. Jednoho dne se u Jacka objeví dva bývalí kolegové a vymáhají na něm staré dluhy. Jelikož jim Jack nemůže zaplatit, musí pro oba vyřídit obchod ve Finsku a pašovat odtud zboží do Hamburku. Do této situace se připlete bohatá panička s rozbitým Rolls-Roycem. Její dcera chce zrovna prchnout před vdavkami se šlechticem pochybné pověsti a vydává se na cestu spolu s Jackem.

čtvrtek 27. února 2014 16:00

16:00

Chybějící obraz

Chybějící obraz je netradičním pokusem, jak se vyrovnat s vlastní traumatickou zkušeností kambodžské genocidy. Režisérovi Rithy Panhovi se pomocí figurek z hlíny, představujících jeho rodinu a blízké, filmových záběrů z archivu a osobního komentáře podařilo oživit okamžiky spjaté s krutovládou Rudých Khmérů z let 1975 až 1979. Se svým působivým a velmi intimním dílem zvítězil v prestižní sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes.

L'image manquante

·

2013

·

92 min

Režie