Bienále v Artu

Mezinárodní bienále grafického designu Brno je významnou akcí s dlouholetou historií, kterou jednou za dva roky ožije jihomoravská metropole. 27. ročník Bienále Brno se zabývá klíčovými pojmy současného grafického designu a vizuální komunikace.

Na přelomu září a října ožije bienále sérií komentovaných prohlídek, přednášek a setkání s tvůrci 27. ročníku. Akce se neomezí jen na prostor galerie, ale prolnou se i do ulic města, které jsou samy o sobě přirozeným prostředím pro grafický design.

Jednou ze součástí letošního bienále je také expozice Zdeňka Zieglera, který obdržel na 25. Bienále Brno 2012 Cenu za celoživotní přínos grafickému designu. Výstava významného českého grafického designéra a pedagoga představuje zejména jeho rozsáhlou tvorbu v oblasti filmového plakátu od začátku šedesátých do konce osmdesátých let 20. století.

A kde jinde nejlépe ukázat prapůvodní funkci filmového plakátu než přímo v kině? První říjnovou neděli proto Kino Art nabídne výběr čtyř filmů, ke kterým tento grafický designér vytvořil plakáty. Z titulů v pravdě různorodých si jistě vybere každý milovník kinematografie i grafického designu. Skvělá příležitost vidět Ukradenou vzducholoď nebo třeba Hitchcockovy Ptáky na velkém plátně!

Na oficiální stránky Bienále sem...

neděle

2. října 2016

neděle 2. října 2016 20:30

20:30

Ptáci

V Ptácích Alfred Hitchcock vytvořil předchůdce dnes už klasického podžánru hororů, kdy na člověka útočí příroda vymknutá z kloubů. Komorní příběh postupně přerůstá až k hájemství katastrofického filmu, jak narůstají nevysvětlitelné útoky opeřenců na malé přímořské městečko a jeho obyvatele. Strohou nehostinnost filmu podporuje mimo jiné nepřítomnost klasické hudby, kterou nahrazují zvukové efekty, experimentální elektronické kompozice a ticho.

neděle 2. října 2016 18:00

18:00

Děrsu Uzala

Děrsu Uzala je pozoruhodný film. Mimo jiné, v roce 1976 získal Oscara. V kontextu bývalého Československa nabízí dvojí způsob nahlížení. Ten první podtrhuje ruskou optiku - krajiny (tundra), štábu a technického zázemí a předlohu, kterou je dílo ruského etnografa, geografa, cestovatele a spisovatele Vladimíra Klavdijeviče Arseňjeva (vychází z knih Stopař Děrsu Uzala a Ussurijským krajem). Z druhé strany je nepopiratelný vklad Japonska, konkrétně filmového klasika (a nejlepšího filmaře vůbec!) Akiry Kurosawy. Zkrátka ve všech ohledech skvělý a výjimečný film (natočený na 70mm formát), jedinečný a nezapomenutelný divácký zážitek.

neděle 2. října 2016 16:00

16:00

Monstrum z galaxie Arkana

Československo-jugoslávská koprodukce společnými silami zplodila Monstrum z galaxie Arkana. Film, ve kterém se spolu sešli dva geniální výtvarníci a režiséři zároveň, byť každý v jiné úloze. Jan Švankmajer totiž pro Monstrum z galaxie Arkana pracoval okrajově jako výtvarník. A na postu režie se objevil jugoslávský klasik animovaného filmu Dušan Vukotič (ano! natočil kreslený film Kráva na Měsíci z r. 1959!). A z pomezí geniality a šílenství (podpořené scénářem Miloše Macourka) vzešla jedinečná sci-fi odhalující nečekaný potenciál jugoslávských pláží plných nahých lidí.

neděle 2. října 2016 14:00

14:00

Ukradená vzducholoď

Ukradená vzducholoď je druhým filmem z trojice verneovských adaptací režiséra Karla Zemana. I v tomto případě mu knihy slouží spíše jen jako odrazový můstek pro vizuální fantazii a satiru. V tomto případě jde o odlehčený a více na děti zaměřený film. Jízlivý pohled na politiku a média je zde jako svět dospělých dáván do kontrastu s dětským světem bezstarostného dobrodružství. Pětice kluků zde unese vzducholoď a zažije dobrodružství ve vzduchu, na vodě i na pustém ostrově. To vše v tradičně fascinujícím výtvarném pojetí a za doprovodu nezapomenutelného hudebního motivu.

Ukradená vzducholoď

·

1966

·

88 min

Režie