Betelný balkánský biják

11.–16. 8. 2017

Balkánský poloostrov se na konci uplynulého tisíciletí připomínal zejména jako krajina válečných konfliktů a zvěrstev. Přitom je ale překvapivě pestrý ve zkoumání a hledání vlastní identity v novém světě. Oživení zájmu o balkánskou kinematografii v tuzemsku určitě nezpůsobil Emir Kusturica (Mléčná dráha), ale zvýšený zájem českých distributorů v průběhu posledních let - který je vcelku oprávněný. Ano - na Balkánský poloostrov patří také Rumunsko (Zkouška dospělosti), nejoceňovanější evropská kinematografie posledních patnácti let (k Balkánu nenáleží jazykově ale hlavně polohou). Ex-jugoslávské filmy ale nejsou o nic méně pozoruhodné. Nabízí ponor do žánrových hříček, které v silných momentech šlápnou do námětů hlubokých jak Jadran (Táta). Současná světová mediální fascinace hrou převlékání a přechylování (nejen genderových) pozic a identit (Parada, Ústava) je upřená nejen na ex-Jugoslavii ale také na Ukrajinu, Rusko či Polsko. Odkazy směrem k válce a nacionalismu jsou (a zřejmě na dlouhou dobu budou) na Balkáně ještě dlouho přítomné, ale od nového milénia se země znovu otevírají západním trendům, mají svou tragiku (Punk’s not dead), Knězovy děti) i komiku (Deník strojvůdce).

úterý

15. srpna 2017

úterý 15. srpna 2017 18:00

18:00

Zkouška dospělosti

Rumunská nová vlna je pořád silná! Cristian Mungiu vyhrál v roce 2007 Zlatou palmu v Cannes se snímkem 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny a i jeho novinka Zkouška dospělosti sbírá jednu cenu za druhou. Hlavním hrdinou je chirurg Aldea, jehož osmnáctiletá dcera byla napadena. Fyzicky je v pořádku, ale psychicky je na tom hůře. Otec se tedy snaží dceři ulehčit život skrze nejrůznější známosti – ať už je to předseda školní komise, nebo vyšetřující policista. Nepříjemné drama přeplněné korupcí.

pondělí

14. srpna 2017

pondělí 14. srpna 2017 18:00

18:00

Ústava

Šedesátiletý ysokoškolský režisér Vjeko žije se svým otcem a po smrti svého milence Boba bloudívá Záhřebem v mejkapu a ženském oblečení, ale jen do té doby než je přepaden, zbit, pomočen partou výtržníků a v bezvědomí ponechán svému osudu. V nemocnici se sblíží se zdravotní sestrou Majou žijící v suterénu stejné bytovky. Režisér Rajko Grlić patří mezi méně známé představitele tzv. Pražské školy, což je žurnalistická nálepka pro ex-jugoslávské režiséry, kteří v druhé polovině 70. let studovali na FAMU (Zafranovič, Paskaljevič, Kusturica).

pátek

11. srpna 2017

pátek 11. srpna 2017 21:00

21:00

Táta

Chata v lese a čtveřice postav stačí k realizaci nízkorozpočtového titulu. Za tátou žijícím na samotě v hornatém kraji Lika si vyjedou na výlet jeho dcery a ve výsledku jde o thriller, který nahlíží do studny rodinné minulosti a rozkrývá vztahy mezi ústředními postavami - dcerami Lucijí, Verou a jejich otcem. Na mysl se bezděky vkrádá seriálová hláška z 30 případů majora Zemana -„otec byl toho večera obzvláště neklidný” spolu s refrénem odrhovačky od kapely Buty.

pátek 11. srpna 2017 18:00

18:00

Parade

Rozmarná tragikomedie srbského režiséra Srdjana Dragojeviće vypráví netradiční příběh homosexuálního páru – bojovníka za práva LGBT komunity a zároveň pořadatele svatebních hostin Radmila a veterináře Mirka – a válečného veterána Limuna i jeho snoubenky Biserky. Jejich cesty se náhodně spojí a společně by měli dojít k uspořádání luxusní svatby a bezpečného Gay Pride pochodu v Bělehradu. Není to však tak jednoduché.