Bergman 100

Ingmar Bergman zanechal takový otisk ve švédské kinematografii, že je obtížné vzpomenout si na nějaký švédský film, který právě on nenatočil. A není to jen proto, že ho sudičky obdařily dlouhou kariérou a pracovitostí, kdy za 62 let natočil téměř sedmdesát filmů. Bergman měl to, co má jen několik režisérů, a to je schopnost dát svým filmům takovou kvalitu, aby vás těšily a neměli jste nikdy pocit, že šlapete vodu a žvýkáte slámu. A natočil takovou řadu kriticky velebných a kultovních filmů, o které se jiným režisérům může jen zdát. Naše přehlídka nabízí pár milníků jeho kariéry, je to taková šlehačka na janssons frestelse. Takže přijďte a můžete se s námi ptát, zda láska není zbraň masového ničení, zda je vůbec vhodné zůstávat příčetný, zda Max von Sydow není upír, zda je lepší Harriet nebo Bibi Andersson a zda chladný luteránský bůh poslouchá raději naše modlitby nebo Abbu.

úterý

26. června 2018

úterý 26. června 2018 20:30

20:30

Šepoty a výkřiky

Konec 19. století. Na panské sídlo ve Švédsku přicházejí dvě zámožné sestry, aby strávily se svou na smrt nemocnou sestrou Agnes její poslední dny. Navzdory blízkosti, která všechny sestry v dětství spojovala, jim egoismus v roli návštěvnic brání projevit jakékoli city k umírající. Služka Anna, která ji ošetřuje, dokáže mnohem lépe projevit náklonnost k nemocné a poskytnout jí potřebnou útěchu.Filmem Šepoty a výkřiky se Bergman vrací ke svým tradičním tématům ženské duše a hledání víry a vykoupení. Na rozdíl od... více...
švédsky · české titulky

Viskningar och rop

·

1972

·

91 min

pátek

22. června 2018

pátek 22. června 2018 18:00

18:00

Mlčení

Jedna rodina, dvě sestry a slova, která je někdy lepší ani nevyslovit. Intelektuálka Ester, její živelná sestra Anna a Annin syn Johan jsou na společné cestě vlakem, na cestě, během které se odkrývají mnohaleté nevyslovené křivdy a nevyřešené rozpory. Emocionálně rozdílné ženy mají zcela odlišný přístup k životu. Jedna se uzavírá do vlastního světa svého pokoje, kde se léčí alkoholem a cigaretami a nutí se dokončit svou práci. Druhá se vydává do ulic neznámého města, aby poznala místní lidi a... více...

úterý

19. června 2018

úterý 19. června 2018 20:30

20:30

Pramen panny

Středověká balada Ingmara Bergmana o vraždě a pomstě je ojedinělá tím, že se jedná o adaptaci románu Ully Isaksonové. Isaksonová přitom s Bergmanem již předtím spolupracovala na scénáři k filmu Než se rozední (1958). Pramen panny, na rozdíl od Sedmé pečeti, zdaleka nehýří zavedenými středověkými motivy, naopak je poměrně přímočaře vystavěnou (a v lecčems historicky věrohodnou) tragédií otce a dcery.

pátek

15. června 2018

pátek 15. června 2018 18:00

18:00

Jako v zrcadle

Nyní vidíme jako v zrcadle, jen v hádance, potom však uzříme tváří v tvář. Nyní poznávám částečně, ale potom poznám plně, jako Bůh zná mne (1 Korintským 13, 12)Karin se vrací z léčebny domů za rodinou. S jejími psychickými poruchami ji však blízcí nedokáží (či nechtějí) pomoci. Další z Bergmanových filmů o osamělosti, potřebě víry a lásky.Značná část díla Ingmara Bergmana je divácky vděčná nejen díky filmařským a dramatickým kvalitám. Inspirativní je pro psychology (v českém kontextu se Bergmanovým dílem... více...
švédsky · české titulky

Såsom i en spegel

·

1961

·

89 min

úterý

12. června 2018

úterý 12. června 2018 20:30

20:30

Sedmá pečeť

Rytíř hrající šachy se smrtí v krajině nakažené morovou epidemií. Předobrazem filmu Sedmá pečeť byla Bergmanova divadelní hra Malba na dřevě. Z nástrah divadelnosti Sedmou pečeť vymaňuje kamera Svena Nykvista, severská krajina uprostřed léta a také herci (s charismatickým Maxem von Sydowem v hlavní roli).
švédsky · české titulky

Det sjunde inseglet

·

1957

·

96 min

pátek

8. června 2018

pátek 8. června 2018 18:00

18:00

Lesní jahody

Postava doktora Borga po děsivém snu rekapituluje svůj život a své vztahy. Lesní jahody nabídly poslední velkou roli švédskému herci a režisérovi Victorovi Sjöströmovi. Film je mj. přiznanou poklonou té části historie švédského (němého) filmu, která měla v desátých a dvacátých letech dvacátého století mezinárodní ambice a překračovala svým světáctvím lokálnost severského prostředí.

úterý

5. června 2018

úterý 5. června 2018 20:30

20:30

Léto s Monikou

Monika je okouzlující živočišné děvče, tak kdo by s ní nechtěl strávit léto? Nesmělý mladík Harry rozhodně ano. Proto spolu utečou ze Stockholmu na prosluněný ostrov. Jenže život není jen pohádka a každé léto někdy skončí.
švédsky · české titulky

Sommaren med Monika

·

1953

·

96 min