Art Brut

Art Brut je přehlídkou filmů a videosnímků zaměřených na pozoruhodný fenomén art brut či outsider art v tom nejširším významovém pojetí.

Poutníci fantazií

Tento název byl zvolen, protože právě imaginaci, originální kreativitu a opravdové hledání sebevyjádření tvůrců lze považovat za konstantní a určující rysy marginální tvorby.

Filmy – Insitné umenie; Dřevo, kámen, beton; Pútníci fantazie, Liptovské pastorále

Barvy ticha

Působivý filmovým dokumentem věnovaným jedinečnému místu v Guggingu – Domu umělců. V době vzniku filmu byl sídlem čtrnácti pacientů se schizofrenií: dvanácti malířů a dvou básníků. Někteří jsou ve světě art brut dobře známí: Hauser, Walla, Tschirner.

V zemi Kollombye?

Film vypráví o životě a díle jednoho z předních tvůrců Guggingu, který se jmenoval August Walla (1936–2001). Snímek uvádí psychiatr dr. Leo Navratil, který také ve filmu vede rozhovory s umělcem, jenž od roku 1983 žil v Domě umělců a během této doby vytvořil uzavřený umělecký vesmír, který jej řadí mezi nejvšestrannější umělce art brut.

Sava Sekulič samouk

Dokumentární film srbského režiséra Slobodana D. Pešiče z roku 2014 je obrazovým medailonem světově uznávaného spontánního malíře Savy Sekuliče (1902–1989), který se narodil v Chorvatsku a zemřel v Bělehradě.

August Walla!

Filmová koláž rakouské režisérky Sylvie Kummer z roku 2012 je pokusem postihnout ve zkratce bohatou a různorodou výtvarnou tvorbu jedné z největších osobností Guggingu Augusta Wally s použitím dříve natočených snímků.

úterý

20. září 2016

úterý 20. září 2016 20:30

20:30

Poutníci fantazií

Druhý den čtvrtého ročníku filmové přehlídky Art Brut Film Brno 2016 nese podtitul Poutníci fantazií, protože právě imaginaci, originální kreativitu a opravdové hledání sebevyjádření tvůrců lze považovat za konstantní a určující rysy marginální tvorby. Stejně jako v předchozím ročníku dramaturgie letos uváděných snímků nabízí rovněž opětovný pohled do historie. Tentokráte však nebudeme osvětlovat vznik a vývoj samotného fenoménu art brut, ale zaměřujeme se především na ohlédnutí za kořeny způsobu prezentace tvorby art brut v našich podmínkách, tedy v bývalém Československu,... více...

Poutníci fantazií

pondělí

19. září 2016

pondělí 19. září 2016 20:00

20:00

Sava Sekulič samouk, V zemi Kollombye?

Sava Sekulič samoukSava Sekulič self-taught/2014/Slobodan D. Pešič/25’Dokumentární film srbského režiséra Slobodana D. Pešiče z roku 2014 je obrazovým medailonem světově uznávaného spontánního malíře Savy Sekuliče (1902–1989), který se narodil v Chorvatsku a zemřel v Bělehradě.V zemi Kollombye?Im Land Kollombye?/Švýcarsko/1985/Heinz Bütler/50’Film vypráví o životě a díle jednoho z předních tvůrců Guggingu, který se jmenoval August Walla (1936–2001). Snímek uvádí psychiatr dr. Leo Navratil, který také ve filmu vede rozhovory s umělcem, jenž od roku 1983 žil v Domě umělců a během této doby vytvořil uzavřený umělecký vesmír, který jej řadí mezi nejvšestrannější umělce art brut.

Sava Sekulič samouk, V zemi Kollombye?

pondělí 19. září 2016 17:30

17:30

Barvy Ticha, August Walla!

Barvy tichaLes Couleurs du Silence/1995/Milka Asaff/60’Působivý filmovým dokumentem věnovaným jedinečnému místu v Guggingu – Domu umělců. V době vzniku filmu byl sídlem čtrnácti pacientů se schizofrenií: dvanácti malířů a dvou básníků. Někteří jsou ve světě art brut dobře známí: Hauser, Walla, Tschirner.August Walla!Rakousko/2012/Sylvia Kummer/20’Filmová koláž rakouské režisérky Sylvie Kummer z roku 2012 je pokusem postihnout ve zkratce bohatou a různorodou výtvarnou tvorbu jedné z největších osobností Guggingu Augusta Wally s použitím dříve natočených snímků.

Barvy Ticha, August Walla!

středa

6. května 2015

středa 6. května 2015 17:30

17:30

Polský Art Brut

Art brut neboli Outsider art je umělecké hnutí tvořené bytostnými neumělci, amatéry a v současné době lidmi s různými psychickými handicapy, kdy umění funguje jako terapie pro ně a jako pohled do naprosto jiného světa těm ostatním.Z ptakami fruwał (Ryszard Kosek) režie Tadeusz Bystram, 2003, čas (0:12:11)Od svého narození v roce 1957 žije Richard Kosek v Plocku. Vystudoval na hudební škole a krátce vyučoval hudbu, hrál také v jazzové kapele Loft. Vážně a soustředěně začal malovat ve věku 30 let,... více...

Polský Art Brut

úterý

5. května 2015

úterý 5. května 2015 17:30

17:30

Art Brut - Lespinasse

Pásmo filmů francouzského dokumentaristy Philippa Lespinasse, který se již deset let věnuje mapování fenoménu art brut, tedy umění vytvářeného duševně handicapovanými lidmi.17:30 První blokLES CHATEAUX DE PLANCHES DE RICHARD GREAVESRichard Greaves (1952) byl stvořitelem zvláštní architektury, řady domů z recyklovaného stavebního materiálu. Stejně jako domky z karet, které se vzpírají zákonům gravitace, popírají i jeho objekty fyzikální zákony. Jde mu o oslavu asymetrie, rozbití závazných norem a zaběhlých principů výstavby. Tyto objekty vykazují prvky vnitřního zhroucení, zjevné nedostatky v očích... více...

Art Brut - Lespinasse