BRNO16 2021

Sunday

October 17

Sunday October 17 11:00 PM

11:00 PM

Competition block 7

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Fish * NOIngrid Liavaag, 2019, 14’ Such a Beautiful Town * PLMarta Koch, 2019, 8’ In This Land We’re Briefly Ghosts * MMChen-Wen Lo, 2019, 16’ Slanted Girl * CAMathilde Delaunay, 2019, 27’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech subtitles

Sunday October 17 10:00 PM

10:00 PM

The Czechoslovak 16 III

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition George the dog, refugee * CZTomasz Wiński, 2019, 30’ Leaf * CZAliona Baranova, 2020, 6’ Television experiment * CZAnna Petruželová, 2019, 11’ Wild Beasts * SKMarta Prokopova, Michal Blaško, 2019, 9’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Sunday October 17 9:45 PM

9:45 PM

Competition block 2

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Jaky Chan * CLVictor Araneda Jure, Angela Decar, 2019, 8’ Skin * USAGuy Nattiv, 2018, 20’ All The Fires the Fire * GREfthimis Kosemund Sanidis, 2019, 24’ Feral * RSBojana Babić, 2019, 16’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Sunday October 17 8:45 PM

8:45 PM

The Czechoslovak 16 II

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition The Getaway * SKPavol Hirjak, 2019, 14’ S P A C E S * CZNora Štrbová, 2020, 8’ 4 Days after Christmas * SKPeter Hoferica, 2019, 12’ The Next One * CZDominik György, 2020, 15’ R + J * SKMartina Buchelová, 2018, 6’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Sunday October 17 8:00 PM

8:00 PM

Block of winners 2021

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Wild Beasts * SKMarta Prokopova, Michal Blaško, 2019, 9 Exam * IRSonia K. Hadad, 2019, 15 The Depths * CAAriane Louis-Seize, 2019, 22’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech subtitles

Sunday October 17 7:30 PM

7:30 PM

The Czechoslovak 16 I

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition Greetings from Nigeria * SKPeter Hoferica, 2020 / 17’ Neptune * CZTereza Dodoková, 2019, 4’ To the stars * SKŠtefánia Lovasová, 2019 / 19’ Sh_t happens * CZMichaela Mihalyiová, Dávid Štumpf, 2019 / 13’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Sunday October 17 7:15 PM

7:15 PM

Competition block 5

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Fireworks * RUNikita Grushin, 2020, 18’ Exam * IRSonia K. Hadad, 2019, 15’ Ant * USAMischa Meyer, 2018, 13’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Sunday October 17 6:15 PM

6:15 PM

Competition block 10

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Tradition * KGZhanuzak Mamytov, 2019, 13’ Black Box * TRCan Deniz Atici, 2020, 15’ Luz, a witch story * CAJulie Roy, 2019, 15’ The Golden Legend * ESChema Garcia Ibarra, Ion de Sosa, 2019, 11’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Sunday October 17 6:00 PM

6:00 PM

Competition block 4

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Short Film about Education * CLSebastián Nemo Arancibia, 2018, 19’ Intercontinental * CHLouis Hans-Moëvi, 2019, 20’ I'll End Up in Jail * CAAlexandre Dostie, 2019, 23’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech subtitles

Sunday October 17 5:00 PM

5:00 PM

Competition block 9

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Gagarin, I Will Miss You * ITDomenico De Orsi, 2018, 20’ Take * EEOliver Remma, 2020, 12’ The Depths * CAAriane Louis-Seize, 2019, 22’ S P A C E S * CZNora Štrbová, 2020, 8’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech subtitles

Sunday October 17 4:30 PM

4:30 PM

Competition block 3

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Father of the Bride * GBRhys Marc Jones, 2020, 18’ Community Gardens * LTVytautas Katkus, 2019, 15’ Dog Days * PLZuzanna Grajcewicz, 2019, 15’ Greetings from Nigeria * SKPeter Hoferica, 2020, 17’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Sunday October 17 3:45 PM

3:45 PM

Block of winners 2021

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Wild Beasts * SKMarta Prokopova, Michal Blaško, 2019, 9 Exam * IRSonia K. Hadad, 2019, 15 The Depths * CAAriane Louis-Seize, 2019, 22’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech subtitles

Sunday October 17 3:15 PM

3:15 PM

Competition block 2

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Good Night * GHAnthony Nti, 2019, 21’ To the stars * SKŠtefánia Lovasová, 2019, 19’ Maradona’s Legs * PSFiras Khoury, 2019, 23’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Sunday October 17 2:30 PM

2:30 PM

Competition block 8

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Boat * GBLouise Stern, 2018, 23’ Lucia in Limbo * BEValentina Maurel, 2019, 20’ Acid Rain * PLTomek Popakul, 2020, 26’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Sunday October 17 2:00 PM

2:00 PM

Competition block 1

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Neptune * SKTereza Dodoková, 2019, 4’ She Runs * CNQiu Yang, 2019, 20’ Which is Witch? * FRMarie Losier, 2020, 6’ Ward’s Henna Party * EGMorad Mostafa, 2020, 23’ Lursaguak. Scenes from life * ESIzibene Oñederra, 2019, 12’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Saturday

October 16

Saturday October 16 10:00 PM

10:00 PM

Block of winners 2021

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Wild Beasts * SKMarta Prokopova, Michal Blaško, 2019, 9 Exam * IRSonia K. Hadad, 2019, 15 The Depths * CAAriane Louis-Seize, 2019, 22’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech subtitles

Saturday October 16 6:15 PM

6:15 PM

Competition block 7

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Fish * NOIngrid Liavaag, 2019, 14’ Such a Beautiful Town * PLMarta Koch, 2019, 8’ In This Land We’re Briefly Ghosts * MMChen-Wen Lo, 2019, 16’ Slanted Girl * CAMathilde Delaunay, 2019, 27’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech subtitles

Saturday October 16 5:00 PM

5:00 PM

The Czechoslovak 16 II

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition The Getaway * SKPavol Hirjak, 2019, 14’ S P A C E S * CZNora Štrbová, 2020, 8’ 4 Days after Christmas * SKPeter Hoferica, 2019, 12’ The Next One * CZDominik György, 2020, 15’ R + J * SKMartina Buchelová, 2018, 6’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Saturday October 16 3:45 PM

3:45 PM

Competition block 2

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Good Night * GHAnthony Nti, 2019, 21’ To the stars * SKŠtefánia Lovasová, 2019, 19’ Maradona’s Legs * PSFiras Khoury, 2019, 23’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Saturday October 16 3:30 PM

3:30 PM

Competition block 2

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Jaky Chan * CLVictor Araneda Jure, Angela Decar, 2019, 8’ Skin * USAGuy Nattiv, 2018, 20’ All The Fires the Fire * GREfthimis Kosemund Sanidis, 2019, 24’ Feral * RSBojana Babić, 2019, 16’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Saturday October 16 2:30 PM

2:30 PM

Competition block 3

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Father of the Bride * GBRhys Marc Jones, 2020, 18’ Community Gardens * LTVytautas Katkus, 2019, 15’ Dog Days * PLZuzanna Grajcewicz, 2019, 15’ Greetings from Nigeria * SKPeter Hoferica, 2020, 17’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Saturday October 16 2:15 PM

2:15 PM

Competition block 8

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Boat * GBLouise Stern, 2018, 23’ Lucia in Limbo * BEValentina Maurel, 2019, 20’ Acid Rain * PLTomek Popakul, 2020, 26’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Saturday October 16 2:15 PM

2:15 PM

The Czechoslovak 16 III

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition George the dog, refugee * CZTomasz Wiński, 2019, 30’ Leaf * CZAliona Baranova, 2020, 6’ Television experiment * CZAnna Petruželová, 2019, 11’ Wild Beasts * SKMarta Prokopova, Michal Blaško, 2019, 9’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Friday

October 15

Friday October 15 10:45 PM

10:45 PM

Competition block 4

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Short Film about Education * CLSebastián Nemo Arancibia, 2018, 19’ Intercontinental * CHLouis Hans-Moëvi, 2019, 20’ I'll End Up in Jail * CAAlexandre Dostie, 2019, 23’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech and English subtitles

Friday October 15 10:30 PM

10:30 PM

Competition block 10

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Tradition * KGZhanuzak Mamytov, 2019, 13’ Black Box * TRCan Deniz Atici, 2020, 15’ Luz, a witch story * CAJulie Roy, 2019, 15’ The Golden Legend * ESChema Garcia Ibarra, Ion de Sosa, 2019, 11’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Friday October 15 10:00 PM

10:00 PM

Competition block 3

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Father of the Bride * GBRhys Marc Jones, 2020, 18’ Community Gardens * LTVytautas Katkus, 2019, 15’ Dog Days * PLZuzanna Grajcewicz, 2019, 15’ Greetings from Nigeria * SKPeter Hoferica, 2020, 17’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Friday October 15 9:30 PM

9:30 PM

Competition block 5

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Fireworks * RUNikita Grushin, 2020, 18’ Exam * IRSonia K. Hadad, 2019, 15’ Ant * USAMischa Meyer, 2018, 13’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Friday October 15 9:15 PM

9:15 PM

The Czechoslovak 16 II

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition The Getaway * SKPavol Hirjak, 2019, 14’ S P A C E S * CZNora Štrbová, 2020, 8’ 4 Days after Christmas * SKPeter Hoferica, 2019, 12’ The Next One * CZDominik György, 2020, 15’ R + J * SKMartina Buchelová, 2018, 6’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
in Czech and Slovak with English subtitles

Friday October 15 8:45 PM

8:45 PM

Competition block 4

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Short Film about Education * CLSebastián Nemo Arancibia, 2018, 19’ Intercontinental * CHLouis Hans-Moëvi, 2019, 20’ I'll End Up in Jail * CAAlexandre Dostie, 2019, 23’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech subtitles

Friday October 15 8:00 PM

8:00 PM

Competition block 9

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Gagarin, I Will Miss You * ITDomenico De Orsi, 2018, 20’ Take * EEOliver Remma, 2020, 12’ The Depths * CAAriane Louis-Seize, 2019, 22’ S P A C E S * CZNora Štrbová, 2020, 8’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech and English subtitles

Friday October 15 7:30 PM

7:30 PM

The Czechoslovak 16 I

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition Greetings from Nigeria * SKPeter Hoferica, 2020 / 17’ Neptune * CZTereza Dodoková, 2019, 4’ To the stars * SKŠtefánia Lovasová, 2019 / 19’ Sh_t happens * CZMichaela Mihalyiová, Dávid Štumpf, 2019 / 13’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Friday October 15 6:15 PM

6:15 PM

Competition block 10

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Tradition * KGZhanuzak Mamytov, 2019, 13’ Black Box * TRCan Deniz Atici, 2020, 15’ Luz, a witch story * CAJulie Roy, 2019, 15’ The Golden Legend * ESChema Garcia Ibarra, Ion de Sosa, 2019, 11’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Friday October 15 6:00 PM

6:00 PM

Oscar-nominated Shorts - Animated

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition Burrow *USMadeline Sharafian, 2020, 6’ Genius Loci * FRAdrien Merigeau, 2019, 16’ If Anything Happens I Love You * USMichael Govier, Will McCormarck, 2020, 13’ Yes-People *ISGísli Darri Halldórsson, 2020, 9 Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Friday October 15 5:00 PM

5:00 PM

The Czechoslovak 16 III

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition George the dog, refugee * CZTomasz Wiński, 2019, 30’ Leaf * CZAliona Baranova, 2020, 6’ Television experiment * CZAnna Petruželová, 2019, 11’ Wild Beasts * SKMarta Prokopova, Michal Blaško, 2019, 9’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Friday October 15 4:15 PM

4:15 PM

The Czechoslovak 16 I

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition Greetings from Nigeria * SKPeter Hoferica, 2020 / 17’ Neptune * CZTereza Dodoková, 2019, 4’ To the stars * SKŠtefánia Lovasová, 2019 / 19’ Sh_t happens * CZMichaela Mihalyiová, Dávid Štumpf, 2019 / 13’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
English and Czech subtitles

Friday October 15 3:15 PM

3:15 PM

Competition block 8

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Boat * GBLouise Stern, 2018, 23’ Lucia in Limbo * BEValentina Maurel, 2019, 20’ Acid Rain * PLTomek Popakul, 2020, 26’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Friday October 15 3:00 PM

3:00 PM

Competition block 1

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Neptune * SKTereza Dodoková, 2019, 4’ She Runs * CNQiu Yang, 2019, 20’ Which is Witch? * FRMarie Losier, 2020, 6’ Ward’s Henna Party * EGMorad Mostafa, 2020, 23’ Lursaguak. Scenes from life * ESIzibene Oñederra, 2019, 12’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Thursday

October 14

Thursday October 14 11:00 PM

11:00 PM

Competition block 7

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Fish * NOIngrid Liavaag, 2019, 14’ Such a Beautiful Town * PLMarta Koch, 2019, 8’ In This Land We’re Briefly Ghosts * MMChen-Wen Lo, 2019, 16’ Slanted Girl * CAMathilde Delaunay, 2019, 27’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech subtitles

Thursday October 14 10:15 PM

10:15 PM

Competition block 3

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Father of the Bride * GBRhys Marc Jones, 2020, 18’ Community Gardens * LTVytautas Katkus, 2019, 15’ Dog Days * PLZuzanna Grajcewicz, 2019, 15’ Greetings from Nigeria * SKPeter Hoferica, 2020, 17’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Thursday October 14 10:00 PM

10:00 PM

Competition block 1

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Neptune * SKTereza Dodoková, 2019, 4’ She Runs * CNQiu Yang, 2019, 20’ Which is Witch? * FRMarie Losier, 2020, 6’ Ward’s Henna Party * EGMorad Mostafa, 2020, 23’ Lursaguak. Scenes from life * ESIzibene Oñederra, 2019, 12’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Thursday October 14 9:45 PM

9:45 PM

Competition block 2

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Jaky Chan * CLVictor Araneda Jure, Angela Decar, 2019, 8’ Skin * USAGuy Nattiv, 2018, 20’ All The Fires the Fire * GREfthimis Kosemund Sanidis, 2019, 24’ Feral * RSBojana Babić, 2019, 16’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Thursday October 14 8:45 PM

8:45 PM

Competition block 8

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Boat * GBLouise Stern, 2018, 23’ Lucia in Limbo * BEValentina Maurel, 2019, 20’ Acid Rain * PLTomek Popakul, 2020, 26’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Thursday October 14 8:30 PM

8:30 PM

The Czechoslovak 16 I

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition Greetings from Nigeria * SKPeter Hoferica, 2020 / 17’ Neptune * CZTereza Dodoková, 2019, 4’ To the stars * SKŠtefánia Lovasová, 2019 / 19’ Sh_t happens * CZMichaela Mihalyiová, Dávid Štumpf, 2019 / 13’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
in Czech and Slovak with English subtitles

Thursday October 14 7:45 PM

7:45 PM

Competition block 4

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Short Film about Education * CLSebastián Nemo Arancibia, 2018, 19’ Intercontinental * CHLouis Hans-Moëvi, 2019, 20’ I'll End Up in Jail * CAAlexandre Dostie, 2019, 23’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech subtitles

Thursday October 14 7:30 PM

7:30 PM

Competition block 5

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Fireworks * RUNikita Grushin, 2020, 18’ Exam * IRSonia K. Hadad, 2019, 15’ Ant * USAMischa Meyer, 2018, 13’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Thursday October 14 7:15 PM

7:15 PM

Dance and landscape

Premiere of the film Fibonacci and other dance films set in wide exteriors. All films have won awards at dance film festivals in Europe and America this year. More information at BRNO16 wepgape

Thursday October 14 6:15 PM

6:15 PM

The Czechoslovak 16 III

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition George the dog, refugee * CZTomasz Wiński, 2019, 30’ Leaf * CZAliona Baranova, 2020, 6’ Television experiment * CZAnna Petruželová, 2019, 11’ Wild Beasts * SKMarta Prokopova, Michal Blaško, 2019, 9’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
in Czech and Slovak with English subtitles

Thursday October 14 5:00 PM

5:00 PM

The Czechoslovak 16 II

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition The Getaway * SKPavol Hirjak, 2019, 14’ S P A C E S * CZNora Štrbová, 2020, 8’ 4 Days after Christmas * SKPeter Hoferica, 2019, 12’ The Next One * CZDominik György, 2020, 15’ R + J * SKMartina Buchelová, 2018, 6’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
in Czech and Slovak with English subtitles

Thursday October 14 4:30 PM

4:30 PM

Competition block 5

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Fireworks * RUNikita Grushin, 2020, 18’ Exam * IRSonia K. Hadad, 2019, 15’ Ant * USAMischa Meyer, 2018, 13’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Thursday October 14 3:45 PM

3:45 PM

Competition block 2

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Good Night * GHAnthony Nti, 2019, 21’ To the stars * SKŠtefánia Lovasová, 2019, 19’ Maradona’s Legs * PSFiras Khoury, 2019, 23’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Thursday October 14 2:30 PM

2:30 PM

The Czechoslovak 16 II

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition The Getaway * SKPavol Hirjak, 2019, 14’ S P A C E S * CZNora Štrbová, 2020, 8’ 4 Days after Christmas * SKPeter Hoferica, 2019, 12’ The Next One * CZDominik György, 2020, 15’ R + J * SKMartina Buchelová, 2018, 6’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
in Czech and Slovak with English subtitles

Wednesday

October 13

Wednesday October 13 10:45 PM

10:45 PM

Competition block 4

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Short Film about Education * CLSebastián Nemo Arancibia, 2018, 19’ Intercontinental * CHLouis Hans-Moëvi, 2019, 20’ I'll End Up in Jail * CAAlexandre Dostie, 2019, 23’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech and English subtitles

Wednesday October 13 10:15 PM

10:15 PM

Competition block 9

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Gagarin, I Will Miss You * ITDomenico De Orsi, 2018, 20’ Take * EEOliver Remma, 2020, 12’ The Depths * CAAriane Louis-Seize, 2019, 22’ S P A C E S * CZNora Štrbová, 2020, 8’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
in Czech and Slovak with English subtitles

Wednesday October 13 10:00 PM

10:00 PM

Competition block 2

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Jaky Chan * CLVictor Araneda Jure, Angela Decar, 2019, 8’ Skin * USAGuy Nattiv, 2018, 20’ All The Fires the Fire * GREfthimis Kosemund Sanidis, 2019, 24’ Feral * RSBojana Babić, 2019, 16’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Wednesday October 13 9:30 PM

9:30 PM

Competition block 3

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Father of the Bride * GBRhys Marc Jones, 2020, 18’ Community Gardens * LTVytautas Katkus, 2019, 15’ Dog Days * PLZuzanna Grajcewicz, 2019, 15’ Greetings from Nigeria * SKPeter Hoferica, 2020, 17’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Wednesday October 13 9:00 PM

9:00 PM

The Czechoslovak 16 III

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition George the dog, refugee * CZTomasz Wiński, 2019, 30’ Leaf * CZAliona Baranova, 2020, 6’ Television experiment * CZAnna Petruželová, 2019, 11’ Wild Beasts * SKMarta Prokopova, Michal Blaško, 2019, 9’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
in Czech and Slovak with English subtitles

Wednesday October 13 8:45 PM

8:45 PM

Competition block 10

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Tradition * KGZhanuzak Mamytov, 2019, 13’ Black Box * TRCan Deniz Atici, 2020, 15’ Luz, a witch story * CAJulie Roy, 2019, 15’ The Golden Legend * ESChema Garcia Ibarra, Ion de Sosa, 2019, 11’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Wednesday October 13 8:00 PM

8:00 PM

Competition block 2 + Opening

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Good Night * GHAnthony Nti, 2019, 21’ To the stars * SKŠtefánia Lovasová, 2019, 19’ Maradona’s Legs * PSFiras Khoury, 2019, 23’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Wednesday October 13 7:45 PM

7:45 PM

Competition block 5

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Fireworks * RUNikita Grushin, 2020, 18’ Exam * IRSonia K. Hadad, 2019, 15’ Ant * USAMischa Meyer, 2018, 13’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Wednesday October 13 7:30 PM

7:30 PM

The Czechoslovak 16 I

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition Greetings from Nigeria * SKPeter Hoferica, 2020 / 17’ Neptune * CZTereza Dodoková, 2019, 4’ To the stars * SKŠtefánia Lovasová, 2019 / 19’ Sh_t happens * CZMichaela Mihalyiová, Dávid Štumpf, 2019 / 13’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
in Czech and Slovak with English subtitles

Wednesday October 13 6:15 PM

6:15 PM

Competition block 9

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Gagarin, I Will Miss You * ITDomenico De Orsi, 2018, 20’ Take * EEOliver Remma, 2020, 12’ The Depths * CAAriane Louis-Seize, 2019, 22’ S P A C E S * CZNora Štrbová, 2020, 8’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech and English subtitles

Wednesday October 13 5:30 PM

5:30 PM

Oscar-nominated Shorts - Live Action

62. International Short Film Festival BRNO16 - The Czechoslovak 16 competition Feeling Through * USDoug Roland, 2019, 19’ The Letter Room * USElvira Lind, 2020, 33’ The Present * PalestinaFarah Nabulsi, 2020, 25’ Two Distant Strangers * USTravon Free, Martin Desmond Roe, 2020, 29’ White Eye * IzraelTomer Shushan, 2019, 20’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Wednesday October 13 4:15 PM

4:15 PM

Competition block 1

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Neptune * SKTereza Dodoková, 2019, 4’ She Runs * CNQiu Yang, 2019, 20’ Which is Witch? * FRMarie Losier, 2020, 6’ Ward’s Henna Party * EGMorad Mostafa, 2020, 23’ Lursaguak. Scenes from life * ESIzibene Oñederra, 2019, 12’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.

Wednesday October 13 3:45 PM

3:45 PM

Competition block 7

62. International Short Film Festival BRNO16 - international competition Fish * NOIngrid Liavaag, 2019, 14’ Such a Beautiful Town * PLMarta Koch, 2019, 8’ In This Land We’re Briefly Ghosts * MMChen-Wen Lo, 2019, 16’ Slanted Girl * CAMathilde Delaunay, 2019, 27’ Free entry with BRNO16 accreditation, individual blocks for 50 CZK.
Czech and English subtitles

Tuesday

October 12

Tuesday October 12 8:30 PM

8:30 PM

BRNO 16 Warm-up: Comedy show in English

Velvet Comedy is back in town! This time we have the honour to open legendary film festival BRNO 16 with a great showcase of comedic talents of Liz Donehue, Jim Williams and Joanna Sio. Host of the evening is Julia Ruth Worland. An hour long comedy show at the large screening hall of Kino Art on Tuesday October 12th 2021. Entry is free for owners of festival accreditation. When buying the ticket, ... more...