Filmový klub Kina Art

Členem filmového klubu se stává každý majitel kartičky AČFK – Filmového klubu. Tato kartička je přijímána všemi filmovými kluby po celé ČR a slevy můžete uplatnit i na některých festivalech (AČFK). Cena kartičky je 100 Kč a je k dostání na pokladně kina.

Jako člen se může také prezentovat každý držitel kartičky Cyklu (nejen) pro středoškoláky.

Držitel karty filmového klubu má slevu 50 Kč na projekce v rámci Filmového klubu a přístup na uzavřené klubové projekce.

Ještě v osmdesátých letech existovalo v Brně kino Ponrepo, které po vzoru Ponrepa pražského hrálo filmy z Československého filmového ústavu. V rámci dvou dnů se k této tradici vrátíme a uděláme si „Ponrepo v Artu“ se snímky z Národního filmového archivu. Žádné ošoupané potrhané kopie ale nečekejte! Uvedeme pět filmů z projektu Digitálního restaurování českého filmového dědictví, takže se můžete těšit na tu nejlepší možnou kvalitu. V předpremiéře to bude snímek z roku 1931 režiséra Gustava Machatého Ze soboty na neděli. Po filmu bude následovat diskuze s jeho restaurátorkou Jeanne Pommeau, takže se dozvíte vše, co jste chtěli vědět o digitalizaci filmů.

Rok se s rokem sešel a opět tu máme výsledky toho nejlepšího, co jsme měli tu možnost za ten rok v Kině Art vidět. Letos to bylo mnohem méně jednoznačné než loni a výsledky jsou úžasně různorodé. Sedmička „toho nej“ to jsou filmy z Evropy, Ameriky i Japonska. A těší nás i úspěch českého filmu. Takže bez otálení: tohle jsme milovali, užívali si, prožívali a vy si to teď můžete zopakovat s námi!

čtvrtek

6. června 2019

čtvrtek 6. června 2019 20:30

20:30

Šťastný Lazzaro

Bylo nebylo, policie jednoho dne objevila komunitu šťastných a bezelstných rolníků, kteří vesele otročili pro svou paní, aniž by věděli, co to je mzda či otroctví. Když se však se svého snu probudili, rozhodli se vyrazit do moderního velkoměsta. S nimi i Lazzaro, šťastnější a bezelstnější než ostatní, který se jako jediný odmítá se svého snu o krásném životě probudit.

středa

5. června 2019

středa 5. června 2019 20:30

20:30

Studená válka

Proslulý polský filmař Paweł Pawlikowski nejdříve režíroval filmy, které byly zasazeny do soudobé společnosti a řešily s danou érou spjaté a přitom nadčasové problémy (Poslední útočiště – migrace, Moje léto lásky – lesbický vztah). V posledních dvou ceněných snímcích se však obrátil do minulosti (v Idě do 60. let, ve Studené válce až k budování stalinského Polska), a hlavně vyměnil svého stálého kameramana Ryszarda Lenczewského za Łukasze Żala, který dává přednost černobílé před barvou a akademickému formátu před širokoúhlým. Odklon... více...

úterý

4. června 2019

úterý 4. června 2019 20:30

20:30

Léto

Osmdesátá léta v Sovětském svazu nebyly pro milovníky hudby zrovna snadné. Pokud si založili kapelu vlastní, museli se smířit s cenzurou textů a s tím, že na koncertech budou posluchači jen poslušně sedět. Nebo mohli rebelovat: tajně poslouchat Davida Bowieho, The Doors, Velvet Underground a i sami hrát na ilegálních koncertech. Léto je příběhem této rebelie, jednoho milostného trojúhelníku a také dvou dnes již kultovních kapel Kino a Zoopark. Že to umělci v Rusku nemají lehké ani dnes, dokládá fakt, že režisér snímku Kirill Serebrennikov je momentálně v domácím vězení. (oficiální text distributora)

úterý

28. května 2019

úterý 28. května 2019 20:30

20:30

Všichni dobří rodáci

Téměř už legendární film režiséra Vojtěcha Jasného začíná v jedné malebné moravské vesnici v květnu 1945. Lidé tady prožívají nejkrásnější dny svého života, večer se všichni scházejí v hospodě U Vola při vínku a muzice, kde hlavní prim vede bezstarostný piják Zášínek. Přichází však únor 1948. Vesnice se rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Poklidné časy rodáků končí...Režisér Vojtěch Jasný sbíral materiál pro Rodáky od roku 1946. Spolu s Kachyňovou a Procházkovou Nocí nevěsty přinesl pravdivé svědectví o poválečných osudech vesnice,... více...

neděle

19. května 2019

neděle 19. května 2019 20:30

20:30

Persona

„Strašně obdivuji umělce a zdá se mi, že umění má v životě zásadní význam hlavně pro lidi, kteří mají potíže, ať už jakékoliv.” (Alma z Persony) „...umělci jsou zpravidla ve své nesmírné nadutosti mnohem nudnější než ti, kteří čekají na útěchu. Nelíbí se mi ten uctivý a pokorný postoj k umělcům, kteří by si spíše zasloužili pořádně nakopat do zadku!" (Ingmar Bergman o Personě) Herečka, která přestala sama od sebe mluvit, tráví čas na chatě spolu se svou ošetřovatelkou. Málokterý... více...

neděle 19. května 2019 18:00

18:00

Já, Simon

V šestnácti není snadné přiznat sobě a natož svému okolí, že jste gay. Simon Spier začne po e-mailech flirtovat s neznámým spolužákem, který si říká Blue. Ale když se nešťastnou náhodou jejich korespondence dostane do cizích rukou, hrozí jim odhalení. Simona totiž začne vydírat jeho sociálně trochu podivný, ale jinak velmi sebejistý spolužák Martin. Ten věří, že by mu Simon mohl domluvit rande s krásnou Abby. A pokud mu nepomůže… tak se jeho sexuální orientace stane věcí veřejnou. (CinemArt)
anglicky · české titulky

Love, Simon

·

2018

·

110 min

Režie

pátek

17. května 2019

pátek 17. května 2019 20:30

20:30

120 BPM

Raná devadesátá léta minulého století. AIDS si už deset let vybírá kruté oběti na životech, přesto aktivisté z pařížské pobočky hnutí ACT UP bojují s nezájmem veřejnosti, otupělostí vlád a machinacemi farmaceutických firem. Nováček Nathan se seznamuje s radikálem hnutí Seanem, jehož politický boj je zároveň bojem o život. Sean je HIV pozitivní a jeho čas se krátí...
francouzsky · české titulky

120 battements par minute

·

2017

·

140 min

pátek 17. května 2019 18:00

18:00

Dej mi své jméno

Eliovi je sedmnáct a jeho rodiče každý rok ve své vile ubytovávají jednoho hosta. Letos to je čtyřiadvacetiletý Oliver, který od začátku Elia fascinuje svým charismatem, sebevědomím a nedostupností. Vztah mezi nimi se postupně proměňuje a prohlubuje. Film o dospívání, první lásce a jednom nezapomenutelném létě na italské riviéře.

úterý

7. května 2019

úterý 7. května 2019 20:30

20:30

Perličky na dně

Povídkový film Perličky na dně je obvykle zdůrazňován jako manifest nastupující české nové vlny, která bývá obvykle ztotožňována s tzv. „třetí generací FAMU. Podle tohoto klíče tak před sebou máme pět krátkých filmů-povídek od pěti různorodých režisérů, kteří dnes mají pověst klasiků: Jiří Menzel v povídce Smrt pana Baltazara poprvé představil prototyp svého "pábitele“, jehož vytrvale variuje i mimo hrabalovské adaptace. Podvodníci Jana Němce jsou svérázným uchopením literární látky. Automat svět režisérky Věry Chytilové zaujme uměřeností. Dům radosti Evalda Schorma... více...

pátek

3. května 2019

pátek 3. května 2019 18:00

18:00

Sedmikrásky

Kudy chodí, tudy provokují. Slavný film režisérky Věry Chytilové o dvou Mariích a o bludném kruhu pseudohodnot a pseudovztahů.Dvě mladé ženy, Marie I a Marie II, se rozhodnou být zkažené, protože svět kolem nich je také takový. A tak začnou hledat jakoukoliv legraci. Spolu zamotají hlavu několika postarším pánům, které pak nechají zaplatit velkou útratu a nakonec je posadí do vlaku. Okradou toaletářku, zahrávají si se zamilovaným mladíkem… Ale to všechno jim nestačí, protože chtějí být ještě zkaženější. A také... více...

sobota

16. února 2019

sobota 16. února 2019 20:30

20:30

Cukrář

Po smrti milence Orana se berlínský cukrář Thomas vydává do Jeruzalému, kde vedl Oran svůj druhý život s manželkou a synem v ortodoxní židovské komunitě. Stává se pomocníkem v košer kavárně patřící vdově Anat, k níž ho poutá nevyřčený stesk po stejném muži. Komorní film, který stírá hranice sexuální orientace, otevírá také téma kolektivní viny a hledání cesty mezi kulturními odlišnostmi. Snímek si na festivalu v Karlových Varech vysloužil nejen pětiminutový potlesk v naplněném Velkém sále Hotelu Thermal, ale také Diváckou cenu. Dobrý tip nakonec: pokud nejste masochisté, do kina rozhodně nechoďte hladoví.
české titulky

The Cakemaker

·

2017

·

104 min

středa

13. února 2019

středa 13. února 2019 20:30

20:30

Anomalisa

Animované filmy nemusí být pouze pro děti. A právě animovaný formát (přesněji stop-motion animaci) si pro svůj nový snímek vybral scenárista Charlie Kaufman společně s animátorem Dukem Johnsonem. Hlavní hrdina filmu, Michael, je motivační řečník – všem drobným obchodníkům radí, jak být v životě úspěšný a šťastný, přestože jemu samotnému se to nedaří. Život mu změní až podivná anomální Lisa. Snímek je ovšem anomálií sám o sobě – je vtipný, přesto dojemný, je hravý a přesto děsivý. Prostě úžasně divný film.

úterý

12. února 2019

úterý 12. února 2019 20:30

20:30

Klip

Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot. Srbský film KLIP je čerstvým vítězem prestižního rotterdamského festivalu, kde zaujal především silou a autentičností své výpovědi. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, je totiž na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího... více...

úterý 12. února 2019 18:00

18:00

Na konci světa

Johnny Saxby pracuje od rána do večera na zastrčené farmě svých rodičů. Frustraci z osamělosti si vybíjí konzumací alkoholu v místní hospodě a příležitostným sexem. Ve chvíli, kdy se na farmu dostává rumunský pomocník Gheorghe, začíná být Johnny konfrontován s emocemi, které nikdy dříve nepocítil. Během sezóny jehňat spolu oba dva začínají pracovat stále intenzivněji a stejně intenzivně se začíná vyvíjet jejich osudový vztah, který může oběma navždy změnit život. Na konci světa je podmanivým a tísnivě krásným debutem Francise Leeho, který je zasazen do prostředí rurálního Yorkshiru.
anglicky · české titulky

God's Own Country

·

2017

·

104 min

Režie

čtvrtek

17. ledna 2019

čtvrtek 17. ledna 2019 20:30

20:30

Nikdys nebyl

Hlavního hrdinu poznáváme uprostřed jeho pokusu o sebevraždu. Joe pracoval jako agent FBI pro boj s prostitucí, bojoval v Afghanistánu a měl taky zatraceně špatné dětství. Nejnovější jeho misí je přivést zpět nezletilou dceru senátora, která byla unesena a donucena pracovat v nevěstinci. Fascinující psychologický thriller o pomstě natočila britská režisérka Lynne Ramsay (Musíme si promluvit o Kevinovi, Chytač krys) a hlavní roli ztvárnil Joaquin Phoenix.
anglicky · české titulky

You Were Never Really Here

·

2017

·

95 min

Režie

čtvrtek 17. ledna 2019 18:00

18:00

Všechno bude

Všechno bude. Cena za režii z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už byla. Oscar, na kterého byl třetí celovečerní počin slovinského režiséra Olma Omerzu vyslán za Českou republiku, možná bude. A o čem je? O možná předčasně dospívajících mladistvých, jak je pro tvůrce snímků jako Příliš dlouhá noc a Rodinný film typické. Oproti dvěma předchozím titulům se žánrově nejedná ani o sociální drama, ani o (deko)konstrukci rodinné podívané, nýbrž o road movie o dvou outsiderech (14letý Mára a 12letý... více...

úterý

15. ledna 2019

úterý 15. ledna 2019 20:30

20:30

Nit z přízraků

Nit z přízraků je po Hříšných nocích, Opilí láskou, Až na krev a Mistrovi dalším filmem, ve kterém režisér a scenárista Paul Thomas Anderson vypráví o obsesivním a své profesi oddanému muži, jenž je konfrontován s vnějším světem a svým žebříčkem hodnot. Nahlíží do poválečného Londýna, kde On – módní návrhář šatů pro společenskou smetánku Reynolds Woodcock – pozná Ji – servírku Almu. Co se zdá jako výchozí bod romance o dvou lidech z různých společenských vrstev, se promění v... více...

úterý 15. ledna 2019 18:00

18:00

Já, Tonya

Krasobruslení je nejkrásnější ze všech sportů. Ale kromě toho, že je krásné, je to také hrozná dřina - nestačí jen vypadat hezky, musíte také skákat nejméně dvojité axly (a snažit se o trojitý). Američanka Tonya Harding byla skvělá po technické stránce, ale měla problém s prezentací - nebyla dostatečně jemná a křehká dívka (a nikdo ji navíc neměl rád). Černá komedie vypráví skutečný příběh Tonyi (Margot Robbie), kterou si bohužel lidé nepamatují kvůli vynikajícím sportovním výkonům, ale hlavně kvůli skandálu souvisejícím s útokem na soupeřku.

pondělí

14. ledna 2019

pondělí 14. ledna 2019 20:30

20:30

The Florida Project

Ráj existuje. Nachází se na Floridě. Na dohled od Disney World, kolem míst s názvy jako motel Magic Castle Inn, v pohádkové banalitě, v růžových tónech takřka dokumentární pohádky, kde se potlouká parta šestiletých capartů a plní se sen něžnému Willemu Dafoemu. Film od Seana Bakera, tvůrce vánoční pohádky vyprávěné černýma trans holkama Tangerine.
anglicky · české titulky

The Florida Project

·

2017

·

115 min

Režie

pondělí 14. ledna 2019 18:00

18:00

Ztratili jsme Stalina

V březnu jsme v (No) Artu přivítali Básníka, který málem zabil Hitlera, v dubnu a v dalších měsících se dozvíme, jaké to je, když jsme Ztratili Stalina. Nesmlouvavou, hvězdně obsazenou (Jeffrey Tambor, Steve Buscemi, Michael Palin, Olga Kurylenko), nadčasovou a geograficky neomezenou satiru o pokrytectví a bezpáteřnosti politické moci režíroval Armando Iannucci, který už Británii o politice svým britcomem sdělil, že Je to soda.

úterý

23. října 2018

úterý 23. října 2018 18:00

18:00

Na Chesilské pláži

Počátek šedesátých let, před sexuální revolucí. Hotel s vyhlídkou na Chesilskou pláž. V jednom z pokojů novomanželé, kteří se poprvé spolu chystají plnit novomanželské povinnosti. Mohl by to být happy end (ve všech smyslech toho slova) romantického filmu, kdyby se nejednalo o (melo)drama, které je adaptací na prestižní Bookerovu cenu nominovaného románu Iana McEwana. Půjde tak o víc, než jenom o prostopravdy, že není nejlepším nápadem nechávat sex až po svatbě.Nutno dodat, že první adaptací z řady (Betonová zahrada, Nezničitelná... více...
anglicky · české titulky

On Chesil Beach

·

2017

·

110 min

Režie

čtvrtek

18. října 2018

čtvrtek 18. října 2018 20:30

20:30

Na Chesilské pláži

Počátek šedesátých let, před sexuální revolucí. Hotel s vyhlídkou na Chesilskou pláž. V jednom z pokojů novomanželé, kteří se poprvé spolu chystají plnit novomanželské povinnosti. Mohl by to být happy end (ve všech smyslech toho slova) romantického filmu, kdyby se nejednalo o (melo)drama, které je adaptací na prestižní Bookerovu cenu nominovaného románu Iana McEwana. Půjde tak o víc, než jenom o prostopravdy, že není nejlepším nápadem nechávat sex až po svatbě.Nutno dodat, že první adaptací z řady (Betonová zahrada, Nezničitelná... více...
anglicky · české titulky

On Chesil Beach

·

2017

·

110 min

Režie

neděle

9. září 2018

neděle 9. září 2018 20:30

20:30

Yves Saint Laurent

Originální, provokativní, výstřední, inspirativní. Plachý, samotářský, nevyrovnaný, uzavřený. To byl jeden z nejtalentovanějších návrhářů světa módy. To byl Yves Saint Laurent. Toto je jeho příběh…
francouzsky · české titulky

Yves Saint Laurent

·

2014

·

106 min

Režie

neděle 9. září 2018 18:00

18:00

Švadlena

Tilly (Kate Winslet) žila na malé australské vesnici. Kvůli obvinění z vraždy stejně starého chlapce ovšem uprchla a vrátila se až po pětadvaceti letech. Za tu dobu se z ní stala znalkyně haute couture a všechny nyní oslňuje svými originálními róbami. Třebaže ji místní zpočátku nemusí a dokonce ji označují za „prokletou“, kvůli možnosti stylového oblečení se přemůžou a brzy celé město chodí moderně oblečeno. Tilly se chce ovšem svého „prokletí“ zbavit – podaří se jí vyvolat vzpomínky na dávnou... více...
anglicky · české titulky

The Dressmaker

·

2015

·

118 min

pátek

7. září 2018

pátek 7. září 2018 18:00

18:00

Lagerfeld - důvěrné

Karl Lagerfeld zatím není pro filmaře atraktivní biografickou legendou, tedy alespoň ne tak jako Coco Chanel s Yves-Saint Laurentem. Byť by jeho život vydal na televizní seriál, je to tvůrce, který je stále naživu a svůj kariérní i osobní život drží pevně v rukou. Jeho příběh rozhodně ještě nekončí. V září mohou diváci Kina (No) Art zhlédnout portrétní dokument Lagerfeld – důvěrné (2007), a tak se přiblížit světu módy, luxusu a bezbřehé imaginace.Lagerfeld: Ve stínu Coco a Laurenta?Zájem filmařů o... více...
francouzsky · české titulky

Lagerfeld Confidential

·

2007

·

89 min

středa

5. září 2018

středa 5. září 2018 20:30

20:30

Dior a já

Móda je okouzlující, fascinující – a což teprve taková haute couture! Vysoká krejčovina, na kterou běžný návštěvník Kina Art nikdy mít nebude. Nezbývá mu než obdivovat velkolepé módní domy alespoň na filmovém plátně. Nový dokument Frédérica Tchenga ukazuje zákulisí příprav nové kolekce módního domu Christiana Diora.

pátek

10. srpna 2018

pátek 10. srpna 2018 21:00

21:00

Uteč

Co na tom, že Rose je bílá jako stěna a Chris černý jako noc? Žijeme přece v jednadvacátém století, kdy je boj proti rasové nesnášenlivosti přece už dávno dobojovaný a na smíšené páry se skrz prsty nedíváme. Minimálně Roseini rodiče Missy a Dean jsou na Chrise od prvního momentu nesmírně milí. Vadí jim snad jen to, že si přítel jejich dcery tu a tam zapálí, ale to s barvou kůže přece nesouvisí. Psycholožka Missy dokonce Chrisovi nabídne, že ho jeho... více...

pátek 10. srpna 2018 18:00

18:00

Chlapectví

Dospívat během boomu Britney Spears i Harryho Pottera je otrava, a to vám ani nemusí mířit do obličeje kamera. Být ještě k tomu kluk z Texasu, mít rozvedené rodiče (kdy máma je ta večně ustaraná a táta největší puberťák z okolí) a protivnou sestru, to už pak dělá z období mezi sedmým a osmnáctým rokem života pořádnou výzvu. Režisér Richard Linklater zpracovává téma dospívání se stejnou mírou empatie jakou přistupoval k tematicky podobné trilogii Před úsvitem – Před soumrakem –... více...

středa

8. srpna 2018

středa 8. srpna 2018 18:15

18:15

Lady Bird

Jmenuje se Christine, ale nechává si říkat Lady Bird. Má růžové vlasy a ustavičně se hádá se svým okolím (zejména s matkou). Zažívá první lásku. Nezávislá komedie ukazuje dospívání v civilní a odlehčené podobě. Jedná se o režijní debut scenáristky a herečky Grety Gerwig, který je založen i na jejích vlastních prožitcích z vyrůstávání v Sacramentu.
anglicky · české titulky

Lady Bird

·

2017

·

94 min

Režie

úterý

7. srpna 2018

úterý 7. srpna 2018 20:30

20:30

Mistr

Poválečná Amerika skýtá mnohá traumata. Freddie Quell bojuje se vzpomínkami na frontu a s alkoholem. Setkává se s Lancasterem Doddem, tzv. Mistrem - vůdcem spirituálním kultu. Mistr najde v alkoholické trosce Freddiem zvláštní zalíbení a rozhodne se zbavit jeho démonů. Jeden z nejlepších současných režisérů Paul Thomas Anderson opět přichází s emočně vypjatým a vizuálně oslnivým snímkem. V hlavních rolí se představí Joaquin Phoenix, Amy Adams a hlavně Philip Seymour Hoffman jako charismatický Mistr, který by nalákal do sekty i vás.

úterý 7. srpna 2018 18:00

18:00

Moonlight

Chiron je Afroameričan a zároveň gay, každopádně snímek není jen lapačkou na Zlaté glóby a Oscary, ale citlivou studií dospívání v průběhu šestnácti let. Filmy o tom, jaké to je být Afroameričanem, často sklouzávají jen popisování stereotypů. Moonlight se z nich vymaňuje a prozkoumává identitu mladého muže, který rozhodně není definován jen rasou či příslušností k určité komunitě.
anglicky · české titulky

Moonlight

·

2016

·

111 min

Režie

pondělí

6. srpna 2018

pondělí 6. srpna 2018 18:00

18:00

Loganovi parťáci

Hrdinové nové komedie Stevena Soderberga (Dannyho parťáci) rozhodně nejsou superhrdinové (pokud se tedy chystáte do kina v očekávání, že Wolverine má bratra, máte nejvyšší čas přehodnotit přání a těšit se na nezávislou americkou komedii, ve které je vše, co dělá Ameriku Amerikou, nezávislý film nezávislým filmem a komedii komedií). Loganové jsou párem lůzrů a idiotů. Je to rodový prokletí, který zametá jejich životy. Ale nápad ukrást 14 milionů během automobilových závodů, má cenu čtrnácti milionů. Čtveřice lupičů - bratr s... více...
anglicky · české titulky

Logan Lucky

·

2017

·

119 min

středa

11. července 2018

středa 11. července 2018 20:30

20:30

Touha, opatrnost

Tchajwanský režisér Ang Lee svým Tygrem a drakem představil západnímu publiku žánr wu-xia, za což získal Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film, a tak o něj měla zájem hollywoodská studia. Mezi dvěma revizionistickými snímky, kdy v prvním podvratným způsobem zasadil queer postavy do maskulinního westernového žánru (Zkrocená hora) a ve druhém ukázal liberální a protestní hudební akci 20. století jako dobře fungující stroj na peníze (Woodstock), natočil válečné špionážní (melo)drama Touha, opatrnost.V něm na pozadí málo vyobrazovaného období v... více...

středa 11. července 2018 18:15

18:15

Axolotl Overkill

Axolotl mexický je podivné zvířátko, které žije napůl ve vodě, napůl na souši, a proměňuje se s tím, jak mu znovu narůstají odpadlé kousky těla. Stejnou ambivalenci vykazuje i šestnáctiletá hlavní hrdinka Mifti, která si užívá vrchovatou měrou drogy i sex. Sebedestruktivní sobecká teenagerka odmítá normalitu a nerozumí světu dospělých. Pětadvacetiletá režisérka Helene Hegemann natočila podle vlastní knihy dravý příběh ze současného Berlína, který vyniká fragmentarizovanou formou i soundtrackem divokým stejně jako život mladé Mifti.
německy · české titulky

Axolotl Overkill

·

2017

·

94 min

pondělí

9. července 2018

pondělí 9. července 2018 20:30

20:30

Stud

George Clooney říkal, že s „tím” Michael Fassbender může hrát golf. Od losangelských a floridských filmových kritiků i z festivalu v Benátkách si (nejenom) za „to” Fassy odnesl ocenění. Co to je, se dozvíte ve druhé spolupráci režiséra a spoluscenáristy Stevea McQueena s hercem Michaelem Fassbenderem.V první, oceněné na festivalu v Cannes a nazvané lakonicky Hlad, Fassbender hrál Bobbyho Sandse, který se rozhodne na počátku 80. let v irské věznici na protest držet hladovku, a tak použít své tělo k... více...

pondělí 9. července 2018 18:00

18:00

Vlhká místa

Osmnáctiletá Helen (Carla Juri) ráda experimentuje. Zvláště v sexu. Také v oblasti hygieny má několik vlastních svérázných teorií. Své okolí šokuje upřímností a komentáři, jež by pravá dáma nikdy nevypustila z úst. Helen už je prostě taková. S kamarádkou a "pokrevní sestrou" Corinnou spiklenecky porušuje jedno společenské tabu za druhým - až do doby, než Helen skončí v nemocnici po prekérní nehodě při holení intimních partií. Ale i na nemocničním lůžku pokračuje ve své poněkud drsnější cestě za vyrovnáním s... více...
německy · české titulky

Feuchtgebiete

·

2013

·

109 min

Režie

neděle

8. července 2018

neděle 8. července 2018 21:00

21:00

Dvojitý milenec

Krásná Chloé bývala modelkou a teď pracuje v galerii. Začne docházet k fešnému psychologovi Paulovi a je z toho láska jako trám. Jenže Paul má dvojče Luise, který pracuje také jako psycholog, ale povahově je pravý Paulův protiklad. Chloé se zaplétá do her lásky, vášně, sexu (a psychologie). Nový film Francoise Ozona (Jen 17).

neděle 8. července 2018 17:30

17:30

Život Adele

Takřka tříhodinový opus o jednom lesbickém vztahu vyhrál letošní Cannes, provokuje explicitními sexuálními scénami a nabízí i poměrně zajímavou mediální kontroverzi. Vznikl na motivy francouzského komiksu Le bleu est une couleur chaude (tedy v překladu Modrá je nejteplejší barva), který napsala mladičká autorka Julie Maherová. V deníkové formě je nám nabízena vzpomínka na devadesátá léta, kdy dospívající Clementine (ve filmu přejmenována na Adèle) zahlédne na ulici neznámou modrovlásku objímající jinou ženu. Neznámá se na dlouhé měsíce stává jejím nočním erotickým... více...

úterý

26. června 2018

úterý 26. června 2018 20:30

20:30

Šepoty a výkřiky

Konec 19. století. Na panské sídlo ve Švédsku přicházejí dvě zámožné sestry, aby strávily se svou na smrt nemocnou sestrou Agnes její poslední dny. Navzdory blízkosti, která všechny sestry v dětství spojovala, jim egoismus v roli návštěvnic brání projevit jakékoli city k umírající. Služka Anna, která ji ošetřuje, dokáže mnohem lépe projevit náklonnost k nemocné a poskytnout jí potřebnou útěchu.Filmem Šepoty a výkřiky se Bergman vrací ke svým tradičním tématům ženské duše a hledání víry a vykoupení. Na rozdíl od... více...
švédsky · české titulky

Viskningar och rop

·

1972

·

91 min

pátek

22. června 2018

pátek 22. června 2018 18:00

18:00

Mlčení

Jedna rodina, dvě sestry a slova, která je někdy lepší ani nevyslovit. Intelektuálka Ester, její živelná sestra Anna a Annin syn Johan jsou na společné cestě vlakem, na cestě, během které se odkrývají mnohaleté nevyslovené křivdy a nevyřešené rozpory. Emocionálně rozdílné ženy mají zcela odlišný přístup k životu. Jedna se uzavírá do vlastního světa svého pokoje, kde se léčí alkoholem a cigaretami a nutí se dokončit svou práci. Druhá se vydává do ulic neznámého města, aby poznala místní lidi a... více...

úterý

19. června 2018

úterý 19. června 2018 20:30

20:30

Pramen panny

Středověká balada Ingmara Bergmana o vraždě a pomstě je ojedinělá tím, že se jedná o adaptaci románu Ully Isaksonové. Isaksonová přitom s Bergmanem již předtím spolupracovala na scénáři k filmu Než se rozední (1958). Pramen panny, na rozdíl od Sedmé pečeti, zdaleka nehýří zavedenými středověkými motivy, naopak je poměrně přímočaře vystavěnou (a v lecčems historicky věrohodnou) tragédií otce a dcery.

pátek

15. června 2018

pátek 15. června 2018 18:00

18:00

Jako v zrcadle

Nyní vidíme jako v zrcadle, jen v hádance, potom však uzříme tváří v tvář. Nyní poznávám částečně, ale potom poznám plně, jako Bůh zná mne (1 Korintským 13, 12)Karin se vrací z léčebny domů za rodinou. S jejími psychickými poruchami ji však blízcí nedokáží (či nechtějí) pomoci. Další z Bergmanových filmů o osamělosti, potřebě víry a lásky.Značná část díla Ingmara Bergmana je divácky vděčná nejen díky filmařským a dramatickým kvalitám. Inspirativní je pro psychology (v českém kontextu se Bergmanovým dílem... více...
švédsky · české titulky

Såsom i en spegel

·

1961

·

89 min

úterý

12. června 2018

úterý 12. června 2018 20:30

20:30

Sedmá pečeť

Rytíř hrající šachy se smrtí v krajině nakažené morovou epidemií. Předobrazem filmu Sedmá pečeť byla Bergmanova divadelní hra Malba na dřevě. Z nástrah divadelnosti Sedmou pečeť vymaňuje kamera Svena Nykvista, severská krajina uprostřed léta a také herci (s charismatickým Maxem von Sydowem v hlavní roli).
švédsky · české titulky

Det sjunde inseglet

·

1957

·

96 min

pátek

8. června 2018

pátek 8. června 2018 18:00

18:00

Lesní jahody

Postava doktora Borga po děsivém snu rekapituluje svůj život a své vztahy. Lesní jahody nabídly poslední velkou roli švédskému herci a režisérovi Victorovi Sjöströmovi. Film je mj. přiznanou poklonou té části historie švédského (němého) filmu, která měla v desátých a dvacátých letech dvacátého století mezinárodní ambice a překračovala svým světáctvím lokálnost severského prostředí.

úterý

5. června 2018

úterý 5. června 2018 20:30

20:30

Léto s Monikou

Monika je okouzlující živočišné děvče, tak kdo by s ní nechtěl strávit léto? Nesmělý mladík Harry rozhodně ano. Proto spolu utečou ze Stockholmu na prosluněný ostrov. Jenže život není jen pohádka a každé léto někdy skončí.

Sommaren med Monika

·

1953

·

96 min

úterý

8. května 2018

úterý 8. května 2018 20:30

20:30

Lásky jedné plavovlásky

Na pohled nenápadný, lokální, generační a civilní film (o romanticky naivní Andule z internátu na maloměstě okouzlené mladým klavíristou Mildou) je možná zásadním titulem, který (díky uvedení v USA) otevřel Formanovi dveře do amerického filmu a globální kinematografie. Byl dalším krokem respektovaného solitéra schopného obstát v prostředí československé nové vlny i mezi hollywoodskými spratky.
česky · anglické titulky

Lásky jedné plavovlásky

·

1965

·

80 min

Režie

pondělí

7. května 2018

pondělí 7. května 2018 20:30

20:30

Spalovač mrtvol

„Víte co mne v Československu ještě drželo? Knížky. Nedovedl jsem si představit, že tady nechám svoji knihovnu.“ (Juraj Herz v odpovědi na otázku, proč emigroval až v roce 1987) Na filmografii Juraje Herze je od prvního pohledu patrný jeden rys – převažují precizní adaptace jakékoliv (tedy vysoké i nízké) literatury. Psychologický horor Spalovač mrtvol má však výlučnou pozici mezi všemi, danou nikoliv jen kvalitami titulu a autora (stejnojmenný román Ladislava Fukse), ale díky souběhu řady okolností – podmínky natáčení, nádech... více...

středa

18. dubna 2018

středa 18. dubna 2018 20:30

20:30

Holčičí parta

Marieme je taková obyčejná francouzská holka. Bydlí v paneláku, matka pracuje dlouho do noci a ona se stará o své mladší sourozence. Když vyvrcholí její problémy ve škole, nachází přátelství v holčičím gangu. Kradou oblečení, šikanují okolí, mlátí jiné holky. Marieme si začne říkat Vic. Režisérka Céline Sciamma patří k mladé generaci progresivních francouzských tvůrců a svůj talent prokázala již snímky s queer tematikou Klukanda a Akvabely, napsala také scénář k dětskému filmu Můj život cuketky.
francouzsky · české titulky

Bande de filles

·

2014

·

113 min

středa 18. dubna 2018 18:15

18:15

Vnitřní slunce

Popis stručného děje by se mohl zdát jako premisa obyčejné romantické komedie. Rozvedená hrdinka Isabelle v podání Juliette Binoche hledá lásku a hledá ji u těch špatných (většinou ženatých) mužů. Jenže tento film natočila režisérka Claire Denis (Miluji tě k sežrání, Sama v Africe) a jedná se tak o velmi osobitý (a osobní) pohled nejen na partnerské vztahy.

středa 18. dubna 2018 15:30

15:30

Léto

Co dělají v létě feministky? Kromě protestů prožívají vášnivé lásky. Film nás zavádí do Paříže sedmdesátých let, kam přijíždí stydlivé děvče z venkova. Potkává hrdou, o deset let starší ženu (a aktivistku k tomu) a přeskočí mezi nimi jiskra. Romantické drama o zapovězené lásce a feminismu silně pracuje s kontrasty, ať už mezi dvěma ženami (konzervativní Delphine jistá si svou sexualitou oproti angažované Carole), mezi přístupem venkova a města, modernismem a tradicí, láskou a povinností. Pro režisérku Catherine Corsini je tento film částečně autobiografický.